Bachmač 1918 - Slavné vítězství československých legionářů a zastavení Němců | Reflex.cz
nahoru

Bitva u Bachmače: Českoslovenští legionáři dosáhli před 100 lety jednoho z nejslavnějších vítězství

Jaroslav Šajtar8. března 2018 • 12:40
Koncert československých dobrovolníků 6. pluku na nádraží v Bachmači
Koncert československých dobrovolníků 6. pluku na nádraží v Bachmači
• foto: 
ČTK

V souvislosti s letošními oslavami stého výročí vzniku Československa bychom neměli opomíjet naše legionáře, kteří se o jeho zrození vrchovatou měrou zasloužili. Kromě Zborova patřila k jejich nejvýznamnějším vystoupením bitva u ukrajinského města Bachmače, svedená ve dnech 8. až 13. března 1918 částmi 6. pluku Hanáckého, 7. pluku Tatranského a 4. pluku Prokopa Holého s německou 224. a 91. pěší divizí.

Předem je třeba zdůraznit, že v porovnání s gigantickými bitvami, jež se za první světové války odehrávaly za účasti statisícových armád, majícími za následek desítky a někdy i stovky tisíc mrtvých a raněných, se jednalo skutečně jen o epizodu, i když pro naši zahraniční akci, jak se tehdy říkalo, nesmírně důležitou.

„Když je bitva nejprudší, naše rota útočí…“

Při ústupu z Ukrajiny se českoslovenští legionáři utkali s Němci nejen na přístupech k železniční křižovatce Bachmač, kde zvítězily oddíly vedené Stanislavem Čečkem, ale klíčovou roli sehrál i boj o most přes řeku Desnu, mající zabránit císařským vojákům v postupu do hloubi Ukrajiny. U Doče se vyznamenala olomoucká kulometná rota „Colt“ 6. pluku 2. divize legií. Ne nadarmo se zpívalo: „Když je bitva nejprudší, naše rota útočí, naše rota, rota kulometná, ta to pěkně roztočí.“

Tvrdě se bojovalo rovněž o místní vodárnu na nádraží. V této oblasti došlo k nasazení tří obrněných vlaků: dvou českých pod velením poručíka Jungra a jednoho ruského na příkaz budoucího legionářského generála Jaroslava Červinky.

Před 75 lety se Čechoslováci v bitvě u Sokolova vyznamenali. Jaroš se jako první…

Alespoň zpomalit

Legionáři klíčový most poškodili natolik, že Němci přes něj nějakou dobu nemohli přejet, takže postup jejich pěchoty, před níž prchaly pluky hlavy Direktoriátu Ukrajinské lidové republiky Symona Petljury, žadonící legionáře o pomoc, se zbrzdil. Pro zajímavost dodejme, že u Bachmače legionáři bojovali po boku Rudé gardy.

Čečkovo vítězství přispělo k dojednání příměří, během něhož naše vlaky mohly volně projíždět bachmačským železničním uzlem až k Čeljabinsku a Penze. Sibiřská anabaze se rýsovala…

Cena

V bitvě u Bachmače ztratili legionáři 45 mrtvých včetně čtyř důstojníků, 210 raněných a 41 nezvěstných, úhrnem tedy 296 vojáků. Němce stála bitva údajně asi 300 mrtvých a několik set raněných.

Vraťte nám státní svátek! Slavit bez volna je jako řízek bez masa

Praha za Rakouska-Uherska: Jedinečné staré snímky zachycují její zašlou podmanivou …

Jaroslav ŠajtarVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější