Milostný trojúhelník: Dvě utopené vychovatelky a chlípný Otto | Reflex.cz
nahoru

Milostný trojúhelník: Dvě utopené vychovatelky a chlípný Otto

Dan Hrubý20. ledna 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Pinterest

Obecní úřad v Chuchli vydal 19. ledna 1896 následující oznámení: „Dvě slušně oděné ženštiny chodily včera po levém břehu vltavském sem a tam. Pojednou uchopila jedna z nich druhou a strhla ji s sebou do Vltavy, kde zmizely beze stopy.“ O koho šlo? A co záhadné smrti obou žen předcházelo?

Brzy byla známá jména i zaměstnání obou dívek. První: Anna Hrabánková, 24 let, vychovatelka původem z Divišova. Druhá: Adela Radnitzová, 21 let, původem z České Třebové. Také ona pracovala jako vychovatelka a v minulosti byla zaměstnána v pražských šlechtických rodinách. Od počátku tak bylo zřejmé, že nejde o dívky z prostředí velkoměstské chudiny, ale naopak pocházejí z rodin středostavovských a vcelku zámožných.

Co se tedy na vltavském břehu odehrálo?

Vše začalo před třemi lety, když do života obou žen vstoupil – na různých místech, avšak přibližně ve stejném čase - sedmadvacetiletý zeměměřič Otto Hübner. Dívky se zamilovaly. On tvrdil totéž.

Anna (bydlela v té době v Josefovské dnes Široké ulici na Starém Městě) opustila dokonce kvůli Hübnerovi službu ve šlechtické rodině a odešla s ním do Litoměřic, kam byl přeložen za prací. Tady ji všude představoval jako svou manželku.

Začalo to hnusným chtíčem, skončilo proříznutým hrdlem
DAN HRUBÝ 14. ledna 2017 • 17:17

Začalo to hnusným chtíčem, skončilo proříznutým hrdlem

Jenže Otto Hübner udržoval zároveň intimní vztah s Adelou Radnitzovou. „Když jezdil do Prahy, kde poslední dobou obě děvčata bydlela, zařídil vše tak, aby s oběma mohl se bavit, a tak vystřídal jednu po druhé. Ještě letos na Tři krále psal jedné, že přijede do Prahy 5. ledna a 6. ledna ráno, že musí jeti pryč, a druhé současně psal, že přijede do Prahy ráno 6. ledna a že s ní bude do 7. ledna,“ popisuje ničemné mladíkovy lži Národní politika.

Již několik týdnů předtím se však dívky jedna o druhé, respektive o poměru, který s nimi zeměměřič souběžně udržuje, dozvěděly. Nejspíš pochopily, co je jejich milovaný Otto zač - a že je při pravidelných návštěvách Prahy navštěvuje a obšťastňuje obě dvě.

Nakonec to byla Adela, která vyhledala Annu. „Šla tak daleko, že se s Hrabánkovou seznámila a uzavřela s ní přátelství. Dost často se obě dívky scházely, a jedna druhé o svých slastech a strastech vypravovala. Ba známost šla i dále. V posledních době stýkaly se kdykoli jen mohli. Ba byly společně i u kartářky kdesi v Lipové ulici.“

Škrtila domovnici šňůrou na prádlo. Když ji sebrali, nic si nepamatovala.

Ano, z dívek se staly zvláštní přítelkyně. Spojené láskou ke stejnému muži, nenaplněným vztahem a zřejmě i zlobou, záští a vzájemnou žárlivostí. A zeměměřič psal oběma dál. Často jim posílal dopisy takřka stejného znění, jen jména v oslovení měnil. „Každou varoval před zlými lidmi a každé radil ke klidu a každou zapřísahal o své věrné lásce.“

Vše vyvrcholilo těsně před osudným dnem, kdy se dívky vydaly na procházku do Chuchle.

„Dnes ti musím přiznati, že jsem až posud do Adely zamilován“, píše Otto v dopise, jenž byl spolu s dalšími objeven v rukávníku zesnulé Hrabánkové.

Anna odpovídá: „Tak jak já jsem tebe milovala a miluji, nebude a nemůže tě nikdo nikdy milovat“ a v závěru dopisu (také jeho koncept byl objeven v rukávníku na vltavském břehu) svého milence varuje – jestli skutečně upřednostňuje Adelu Radnitzovou, učiní všemu konec.

Sebevražda falešného důstojníka aneb Smutný konec elegantního zloděje kabátů

„Žádám od tebe rozumná psaní, a ne taková, z nichž z každé řádky dýše sebevražedný úmysl. Dostanu-li ještě jedno takové, tak je spálím. Nezměníš-li se, musel bych tebou opovrhovati,“ odpovídá mravně pobouřený zeměměřič.

Zároveň však – v den smrti obou žen – píše i druhé dívce, oné údajně milované Adele Radnitzové a nabádá ji, aby „hledala si místo v cizině mezi cizími lidmi.“

To už se Anna, v domnění, že je navždy druhou, obírá těmi nejtemnějšími myšlenkami. K definitivní tečce, jež by učinila konec jejich životům, přemlouvá také svou přítelkyni. Ta se však zdráhá.  Vyšetřování nakonec prokáže, že Anna Hrabánková svou konkurentku Adelu Radnitzovou do řeky strhla. Obě dívky se utopily. Lehkomyslný mladík, jenž „psal oběma současně a jedné i druhé dokazoval, že jednu má pouze jako milenku a druhou že si vezme“, vyvázl bez trestu.

VŠECHNY DÍLY SERIÁLU ČESKÉ MORDY SI PŘEČTĚTE ZDE >>>

Kvůli manželce se čtyřikrát pokusil zabít. Marně
DAN HRUBÝ 2. listopadu 2016 • 15:34

Kvůli manželce se čtyřikrát pokusil zabít. Marně

Peníze zavražděného otce ukryl do duté hlavy vola v řeznickém krámě

Dan HrubýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější