V Řecku nalezli hrob Alexandra Makedonského. Možná… | Reflex.cz
nahoru

V Řecku nalezli hrob Alexandra Makedonského. Možná…

Jan Jandourek17. srpna 2014 • 17:00
Alexandr Veliký
Alexandr Veliký
• foto: 
Profimedia

Archeologové ohlásili senzační objev: hrob z doby legendárního vládce Alexandra Velikého v severním Řecku. Dokonce i premiér Samaras je optimistický: nález je podle něj „nesmírně důležitý“.

Objev téměř 500 metrů dlouhého valu kolem jednoho hrobu vyvolal spekulace o významu vykopávek v této části Řecka. Mnohá řecká média uvedla, že nález je „senzační“. Dokonce i premiér Antonis Samaras spěchal do archeologického naleziště v obci Amphipolis a tvrdil: „Stojíme před velmi důležitým objevem. Reportérům na místě řekl, že si to vyžádá ještě několik dní trpělivosti. O objevu referovala další světová media, deníky i německý časopis Der Spiegel.

Řecký premiér řekl, že se zřejmě jedná o hrob z doby 325 až 300 před naším letopočtem. „Nyní se dostávám k otázce, co vykopávky mohou vynést na světlo, řekl Samaras. „Nejdříve musíme určit totožnost mrtvých v tomto hrobě.“ Již v loňském roce došlo na spekulace, že by to mohl být i hrob Alexandra. Legendární makedonský panovník Alexandr zemřel v roce 323 před naším letopočtem. Také by se mohlo jednat o hrob Alexandrovy manželky Roxanny, která byla zabita spolu se svým synem kolem roku 300 před křesťanským letopočtem. Vrahem byl pravděpodobně Cassander, jeden z takzvaných diadochů, mužů, kteří si po Alexandrově smrti rozdělili vládu nad říší a který vedl několik válek pro udržení moci.

Archeoložka na ministerstvu kultury Katerina Peristeri chce ještě raději počkat. „Bez přesných důkazů nemůžeme říci, komu hrob patří,“ prohlásila, řekla v řecké televizi. Nález je nicméně významný, to je jasné už dnes. Hrob je podle všech náznaků neporušený a nesmí se vyplenit. Vykopávky budou pokračovat v následujících měsících. Archeologové chtějí do nitra hrobu pronikat pomalu a obezřetně. Že by tam ležel sám Alexandr Veliký, je ale nepravděpodobné. Vládce zemřel v Babyloně a pak byl pohřben v mauzoleu v Egyptě. V pozdní antice se stopy jeho hrobu ztrácejí. Podle různých zpráv se jeho hrob postupně objevil v egyptské oáze Siwa, v Alexandrii, ale také v Uzbekistánu, a dokonce i v severní Austrálii.

Pokud jde o prestiž, Makedonci na tom nijak nevydělají, protože vzdor jménu nebyl Alexandr se slovanskými Makedonci nijak příbuzný. Senzační archeologické objevy je třeba brát s rezervou. Ne vždy se opakuje triumf, jaký zažil Heinrich Schliemann, sám archeolog amatér, když našel v 70. letech 19. století vzdor skepsi odborníků bájnou Tróju, protože věřil Homérovi, že ve své Illiadě napsal pravdu. Předpoklad to byl trochu naivní, nicméně se ukázal jako pravdivý. Jsou ale i jiné konce.

V roce 2003 archeoložka Joann Fletcherová s velkou slávou oznámila, že objevila mumii staroegyptské královny Nefertiti. (Dokument o tom běžel v televizi i u nás.) Poté nechali Egypťané udělat na univerzitě Ain-Shams v Káhiře u zkoumané mumie testy DNA. Výsledek byl jasný, údajná Nefertiti je muž.

Ani my jsme se nevyhnuli blamáži. Nález sošky zobrazující údajně bohyni Anahitu, ke kterému došlo v roce 2005, se ukázal být soškou Madonny, kterou vyráběl před desítkami let místní řemeslník v Dolních Měcholupech a která s dalšími odlitky skončila v odpadu v kontejneru s hlínou z výkopů, který pak odvezla firma pryč na místo nálezu. Nešlo tedy o pečetidlo z doby stěhování národů. Taková blamáž ale řeckým archeologům jistě nehrozí.Klíčová slova: Jan Jandourek


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější