nahoru

Nejlepších 45 minut v historii atletiky: Hitlerovu teorii o nadřazené árijské rase popřel zraněný student

red 25. května 2022 • 18:30
Olympiáda měla být demonstrací árijské nadřazenosti
• foto: 
repro Mall.tv

Před 87 lety se povedla americkému atletovi neuvěřitelná věc – během pouhé tři čtvrtě hodiny zlomil tři světové rekordy v lehké atletice a čtvrtý vyrovnal. Teprve jedenadvacetiletý student Jesse Owens překonal dosavadní maximum ve skoku dalekém, běhu na 220 yardů a 220 yardů překážek. Bylo to něco unikátního, k velikému vítězství ale málem nedošlo. Owens totiž toho dne přijel na stadion Ferry Field v Michiganu zraněný.

Pět dní před šampionátem upadl na schodech a ošklivě si pohmoždil bederní páteř. Několik dnů to vypadalo, že bude soutěž muset oželet, a ani v den velikého závodu na tom nebyl příliš dobře. Nedokázal sám vylézt z auta a měl problém se ohnout, přestože se ještě před závodem naložil na půl hodiny do horké vany. Kouč Larry Snyders ho nakonec závodit nechal, ale jen pod podmínkou, že po každé disciplíně Jesse znovu zváží, jestli nastoupit k té další. Nakonec nejen, že vše dokončí, ale navíc na plné čáře vyhraje každou disciplínu.

V té době už o něm píší noviny jako o naději blížící se olympiády v Berlíně, ale i v souvislosti s Quincellou Nickersonovou, dcerou zámožného podnikatele z Kalifornie. Jejich aférka se záhy dostává na titulní strany a novináři dokonce spekulují, že by se pár mohl zasnoubit. Jesse ale má doma v Clevelandu malou dcerku Glorii a přítelkyni Ruth Solomonovou, se kterou chodí od 15 let. Ta mu nakonec pošle dopis, ve kterém stojí: ‚Pokud nepřijedeš ihned domů a okamžitě se nevezmeme, můžeš na to pro vždy zapomenout!‘ Jessemu se tou dobou navíc přestává dařit i na závodech, o rok mladší rival Eulace Peacock ho poráží v jednom rozběhu za druhým. Pod vlivem okolností přehodnocuje Jesse své počínání, bere si Ruth za ženu a věnuje veškerou energii do příprav na olympiádu.

Na tu nakonec odjel a podal vrcholové výkony. Dost možná za to mohly i zbrusu nové kožené boty od německého výrobce Adiho Dasslera, se kterými nakonec vyhrál čtyři zlaté medaile.

Pokud se chcete dozvědět více o napínavém průběhu olympijského kláni nebo o Jesseho smutném osudu po návratu do Spojených států, pusťte si novou epizodu ze série Životy slavných v úvodu článku. A jestli vás zajímají i další fascinující příběhy žen a mužů, kteří psali historii, podívejte se na ně zde.

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.