
Narodil se 3. února v roce 1951 v Praze. Vystudoval gymnázium, jeho další kroky vedly na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Ondřej Hejma absolvoval studium anglického a čínského jazyka. Netradiční kombinace, ale budoucímu hudebníkovi vynesla řadu zajímavých zaměstnání. „V Číně bych se určitě nedomluvil,“ řekl v rozhovoru pro portál deník.cz.
Žlutý pes a rychlodabing
Vysokou školu dokončil v roce 1974, krátce poté se začal věnovat hudbě. Ta mu nebyla cizí, protože kdysi působil s Ivanem Hlasem ve formaci Žízeň. Po univerzitě ale vznikla kapela Yo Yo band, která existuje dodnes a mezi největší hity patří písně Karviná či Kladno. Sám Ondřej Hejma vydržel v Yo Yo bandu pět let, poté ho nahradil Luděk Walter.
Mezitím se však Hejma věnoval dalším aktivitám, aktivně psal a překládal především z angličtiny. V roce 1978 se objevil Žlutý pes, hudební skupina, jejímž frontmanem je právě Ondřej Hejma. S kapelou vystupuje dodnes, v 80. letech se ale i na Žlutého psa vztahovalo „doporučení“ nekoncertovat. To vycházelo z pamfletového článku Nová vlna se starým obsahem.
Hudebník, který mimo jiné pracoval jako tlumočník, přesunul své těžiště ke kinematografii. Využil svého vzdělání a obstarával titulky, později i tzv. rychlodabingem namlouval některé zahraniční filmy. Díky tomu se mohli zasvěcení podívat na některé americké skvosty. Těsně před sametovou revolucí začal pracovat jako pražský reportér zahraniční agentury AP.
U objevení Anety Langerové
V novém režimu se poměrně rychle zorientoval, diváci jej mohli vidět na televizních obrazovkách i slyšet z rádií, Hejma totiž spolupracoval s Frekvencí 1. Dále koncertoval na různých akcích se Žlutým psem, některé jeho písně se dodnes hrají, za zmínku stojí Modrá je dobrá či Sametová. Hejma se stal v 90. letech podporovatelem ODS.
Největší popularitu mu zřejmě vyneslo místo porotce v soutěži Česko hledá Superstar, Hejma se objevil v úplně prvním ročníku po boku Gábiny Osvaldové a Ondřeje Soukupa. Moderoval rovněž pořad Chcete být milionářem. Ostříleného hudebníka glosátora nezastavila ani nová platforma – internet.
Na internetové televizi Stream měl pořad Rap´n´ News, kde komentoval aktuální dění rapovou formou. To mu vyneslo velkou popularitu, objevil se i v Kazmově One Man Show. V dalších letech se věnoval psaní knížek, kde se vyjádřil k některým palčivým tématům svého života.
Členství v StB?
Hejmovo jméno rezonovalo v novinách i z důvodu jeho údajné spolupráce s StB. Kvůli členství nemohla kapela Žlutý pes zahrát na oslavách sametové revoluce v Plzni. Nedávno jeho přezdívku (Rony) zmínil na Twitteru redaktor Jakub Železný, který poukazoval na to, že mezi vyznamenanými osobnostmi Milošem Zemanem je spousta někdejších spolupracovníků StB. Sám Hejma obdržel vyznamenání v roce 2018. Obvinění ze spolupráce odmítá.
Aktuálně je Hejma pevně spojen s youtubovým kanálem Xaver Live, kde každý týden zveřejňuje nová videa. Do povědomí generace mileniálů a milovníků bizáru vstoupil díky receptu na Havlův guláš, který vařil s Jiřím Babicou. Video je k dohledání na internetu. Ti, kdo pokrm vyzkoušeli, před gulášem varují.