nahoru

Proč, u všech hollanů, nemusí neziskovky poskytovat informace? Donuťme je k tomu zákonem

Petr Kolman 23. února 2016 • 16:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
web ag

Mezi subjekty, které ze zákona musí poskytovat informace, vcelku neuvěřitelně chybějí ty, jež je často nejhlasitěji žádají: neziskovky. Proč tomu tak – u všech hollanů! – je?

Nevládní neziskové organizace mnohdy čerpají z veřejných peněz milióny. Řada z nich se tváří jako nejsvatější mezi svatými. Mám tedy pokrokový návrh, třeba se jej pracovití poslanci ujmou: zařaďme je do režimu povinných subjektů čerpajících veřejné peníze.

Ne nutně všechny, ale třeba ty, které čerpají víc než padesát procent svého rozpočtu z veřejných zdrojů, ať už od města, kraje, státu, či EU. Ostatní by se mohly přirozeně přihlásit pod režim infozákona dobrovolně.

 

Že neziskovky pod zákon nespadají, je nesystémové a nelogické. Pod svícnem je někdy tma a některé z těchto organizací mají v sobě energii osvětlení průměrného fotbalového stadiónu, natožpak několika svíček.

Co se pod nimi asi schovává? Měli bychom vědět, neboť třeba by i aktivisté měli pocítit to, co požadují pro jiné: patřičnou kontrolu veřejnosti.

 

Autor je vysokoškolský pedagog a publicista

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.