nahoru

Krásné, ale smrtící. Ruská armáda představila první ryze ženskou posádku bojového tanku

Debora Šepetková 11. září 2019 • 08:30
Video se připravuje ...
První ženská posádka tanku v novodobé ruské armádě
• video: 
Facebook

Ženy a vražedné zbraně, kombinace, které se lecjaký muž ze zásady zalekne. Možná i proto vznikla v Rusku první čistě ženská tanková posádka. Ta se poprvé veřejně blýskla v Tankovém biatlonu na letošních Mezinárodních vojenských hrách, které každoročně nepořádá nikdo jiný než Kreml. Na to, jak ženský výcvik probíhal, se podívejte ve videu v náhledu.

Ačkoliv žen v ozbrojených silách obecně přibývá, tankové divize jsou pro svou fyzickou náročnost většinou vnímány jako doménou téměř výhradně mužskou. Adeptky proto musely projít intenzivním tříměsíčním výcvikem, ve kterém dokazovaly svou fyzickou schopnost stroj zvládnout. Učily se, jak tanky ovládat, opravovat a hlavně střílet z jejich zbraní.

Pro účast na vojenských hrách, pod jejichž záštitou ženská posádka vznikla, byly z původních deseti vojaček vybrány nejlepší tři. Ženy vycvičené pod křídly tankového regimentu Západního vojenského okruhu používají tank T-72B3, klasický model hlavního bojového tanku ruské armády.

S podobným konceptem přišla už před dvěma roky izraelská armáda, která v roce 2017 dokončila zkušební výcvik svých prvních deseti tankistek. I když výcvik ukázal, že ženy si s tanky poradily stejně úspěšně jako muži, nápad čistě ženských posádek se zatím v Izraeli neujal. V Rusku se to možná povedlo i díky úspěchům několika ženských tankových velitelek ve druhé světové válce. Nejznámější  Aleksandra Samusenková dostala za chrabrost Řád rudé hvězdy.

Debora Šepetková


Klíčová slova: Rusko, armáda, ženy, tanky, výcvik


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.