nahoru

Výroba propagandy: Z obyčejného teenagera hvězdou americké válečné mašinerie

Martin Mrázek 9. května 2019 • 15:10
Výroba propagandy: Z obyčejného teenagera hvězdou americké válečné mašinerie
foto: Flashbak.com

V roce 1941 žil George Camblair životem běžného dospívajícího muže ve státě Washington. Po útoku na Pearl Harbor se ale situace dramaticky změnila. „Japonsko si o to řeklo. A tak to dostane. Byl to čin vzteklého psa, gangsterská parodie na každou zásadu mezinárodní cti.“ Jak je jasné i z tohoto úvodníku, který vyšel v Los Angeles Times, Američané nepotřebovali být příliš přesvědčováni o tom, že zapojení do 2. světové války je nutné. Propaganda americké armády se ale přesto rozjela naplno a George Camblair byl jednou z jejích tváří.

Po celou dobu výcviku a ještě dlouho po něm sledoval mladého vojáka Jack Delano z Úřadu pro vojenské zpravodajství. Camblairova cesta z civilu až do pozice zkušeného seržanta byla zachycena na sérii snímků, mezi nimiž kromě fotografií se zbraní nechybí ani návštěva rodičů či zamilovaná schůzka se snoubenkou.

Fotografie možná v porovnání s dnešní informační válkou působí nevinně, ve 40. letech ale byly vrcholem tehdejšího propagandistického umění.

Snímky George Camblaira si můžete prohlédnout v naší galerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.