Výroba propagandy: Z obyčejného teenagera hvězdou americké válečné mašinerie | Reflex.cz
nahoru

Výroba propagandy: Z obyčejného teenagera hvězdou americké válečné mašinerie

Martin Mrázek9. května 2019 • 15:10
Výroba propagandy: Z obyčejného teenagera hvězdou americké válečné mašinerie
foto: Flashbak.com

V roce 1941 žil George Camblair životem běžného dospívajícího muže ve státě Washington. Po útoku na Pearl Harbor se ale situace dramaticky změnila. „Japonsko si o to řeklo. A tak to dostane. Byl to čin vzteklého psa, gangsterská parodie na každou zásadu mezinárodní cti.“ Jak je jasné i z tohoto úvodníku, který vyšel v Los Angeles Times, Američané nepotřebovali být příliš přesvědčováni o tom, že zapojení do 2. světové války je nutné. Propaganda americké armády se ale přesto rozjela naplno a George Camblair byl jednou z jejích tváří.

Po celou dobu výcviku a ještě dlouho po něm sledoval mladého vojáka Jack Delano z Úřadu pro vojenské zpravodajství. Camblairova cesta z civilu až do pozice zkušeného seržanta byla zachycena na sérii snímků, mezi nimiž kromě fotografií se zbraní nechybí ani návštěva rodičů či zamilovaná schůzka se snoubenkou.

Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť

Fotografie možná v porovnání s dnešní informační válkou působí nevinně, ve 40. letech ale byly vrcholem tehdejšího propagandistického umění.

Snímky George Camblaira si můžete prohlédnout v naší galerii:

Adolf Hitler chtěl být umělcem, ale jeho 35 obrazů dokazuje, že to byla marná snaha
Neučili jsme se to jinak? Zvláštní fotky Němců za druhé světové války v Sovětském svazu
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější