Samba, peří a krásné tanečnice: Ohlédněte se za festivalem v Riu, který prezident i starosta nazvali necudným | Reflex.cz
nahoru

Samba, peří a krásné tanečnice: Ohlédněte se za festivalem v Riu, který prezident i starosta nazvali necudným

Clara Zangová11. března 2019 • 13:30
Samba, peří a krásné tanečnice: Ohlédněte se za festivalem v Riu, který prezident i starosta nazvali necudným
foto: ČTK

Minulý týden skončil tradiční karneval v Riu de Janeiru, slavnost samby, barev a extravagantních kostýmů, která je paralelou k evropským masopustním průvodům. Letos však brazilské hlavní město ovládla i závažnější témata, jako je nevyřešená vražda bývalé radní Marielle Francové. Festival se letos setkal také s nelibostí nového prezidenta i starosty města, který jej označil za necudný.

Karneval v Riu je největším festivalem na světě. I když se obdobné slavnosti konají i v dalších jihoamerických zemích, právě ten brazilský je nejnavštěvovanější – letos mu přihlíželo přes 7 milionů lidí. Festivalu se pravidelně účastní nejprestižnější školy samby ve městě, které mezi sebou soutěží o nejlepší představení. Nerozhoduje jen tanec a kostým, ale i téma. A nebývají to jen témata „oddechová“.

Zrovna letos byla situace poměrně napjatá, v sambadromu vyplulo na povrch hned několik závažnějších záležitostí. Několik průvodů si zvolilo za své téma neobjasněnou smrt lesbické radní Ria de Janeira Marielle Francové. Třeba nejproslulejší škola samby v Riu Mangueira vyrazila do průvodu s vlajkami s portrétem Francové. Přidala se k nim i snoubenka zavražděné političky. Od její smrti uplyne 14. března přesně rok. Někteří Brazilci věří, že za vraždou této političky, která bojovala za práva sexuálních i rasových menšin, stojí místní politici.

Masopust v Dobrkovské Lhotce aneb Kde mají slepice na kahánku
Richard Grégr 23. ledna 2019 • 10:59

Masopust v Dobrkovské Lhotce aneb Kde mají slepice na kahánku

Zvrhlý a necudný

V průvodech se objevily také karikatury nedávno zvoleného prezidenta Jaira Bolsonara, kterého odpůrci označují za ultrapravicového a rasistického. Nesympatie je oboustranná, Bolsonaro sdílel video z festivalu a slovy „v toto se zvrhly mnohé pouliční průvody brazilského karnevalu“ jej odsoudil. K festivalu se staví negativně i starosta Ria de Janeira Marcelo Crivella, který ho označil za necudný a odmítl při zahájení festivalu předat symbolický klíč od města králi karnevalu.

Crivella také seškrtal příspěvky pro školy samby, které jsou pro Brazilce velmi důležité a považují je za součást své kultury, na polovinu. Příští rok by se prý měly financovat úplně samy. 

Masopust není půst. Jaký je původ slova masopust a proč úzce souvisí s karnevalem?
InstaQueen. Britská královna začala v 92 letech používat Instagram. Podívejte se na…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější