Samba, peří a krásné tanečnice: Ohlédněte se za festivalem v Riu, který prezident i starosta nazvali necudným | Reflex.cz
nahoru

Samba, peří a krásné tanečnice: Ohlédněte se za festivalem v Riu, který prezident i starosta nazvali necudným

Clara Zangová11. března 2019 • 13:30
Samba, peří a krásné tanečnice: Ohlédněte se za festivalem v Riu, který prezident i starosta nazvali necudným
foto: ČTK

Minulý týden skončil tradiční karneval v Riu de Janeiru, slavnost samby, barev a extravagantních kostýmů, která je paralelou k evropským masopustním průvodům. Letos však brazilské hlavní město ovládla i závažnější témata, jako je nevyřešená vražda bývalé radní Marielle Francové. Festival se letos setkal také s nelibostí nového prezidenta i starosty města, který jej označil za necudný.

Karneval v Riu je největším festivalem na světě. I když se obdobné slavnosti konají i v dalších jihoamerických zemích, právě ten brazilský je nejnavštěvovanější – letos mu přihlíželo přes 7 milionů lidí. Festivalu se pravidelně účastní nejprestižnější školy samby ve městě, které mezi sebou soutěží o nejlepší představení. Nerozhoduje jen tanec a kostým, ale i téma. A nebývají to jen témata „oddechová“.

Zrovna letos byla situace poměrně napjatá, v sambadromu vyplulo na povrch hned několik závažnějších záležitostí. Několik průvodů si zvolilo za své téma neobjasněnou smrt lesbické radní Ria de Janeira Marielle Francové. Třeba nejproslulejší škola samby v Riu Mangueira vyrazila do průvodu s vlajkami s portrétem Francové. Přidala se k nim i snoubenka zavražděné političky. Od její smrti uplyne 14. března přesně rok. Někteří Brazilci věří, že za vraždou této političky, která bojovala za práva sexuálních i rasových menšin, stojí místní politici.

Masopust v Dobrkovské Lhotce aneb Kde mají slepice na kahánku
Richard Grégr 23. ledna 2019 • 10:59

Masopust v Dobrkovské Lhotce aneb Kde mají slepice na kahánku

Zvrhlý a necudný

V průvodech se objevily také karikatury nedávno zvoleného prezidenta Jaira Bolsonara, kterého odpůrci označují za ultrapravicového a rasistického. Nesympatie je oboustranná, Bolsonaro sdílel video z festivalu a slovy „v toto se zvrhly mnohé pouliční průvody brazilského karnevalu“ jej odsoudil. K festivalu se staví negativně i starosta Ria de Janeira Marcelo Crivella, který ho označil za necudný a odmítl při zahájení festivalu předat symbolický klíč od města králi karnevalu.

Crivella také seškrtal příspěvky pro školy samby, které jsou pro Brazilce velmi důležité a považují je za součást své kultury, na polovinu. Příští rok by se prý měly financovat úplně samy. 

Masopust není půst. Jaký je původ slova masopust a proč úzce souvisí s karnevalem?
InstaQueen. Britská královna začala v 92 letech používat Instagram. Podívejte se na…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější