Centimetry od smrti: Děsivá kampaň ukazuje, jak je důležité používat bezpečnostní pás | Reflex.cz
nahoru

Centimetry od smrti: Děsivá kampaň ukazuje, jak je důležité používat bezpečnostní pás

Clara Zangová11. března 2019 • 11:40
Centimetry od smrti: Děsivá kampaň ukazuje, jak je důležité používat bezpečnostní pás
foto: Beltedsurvivors.nz

Novozélandská vládní dopravní agentura vytvořila ve spolupráci s přeživšími dopravních nehod fotokampaň, která má zvýšit povědomí o důležitosti používání bezpečnostních pásů. Na fotografiích jsou muži, na kterých jsou zřetelně vidět rány, které na jejich tělech zanechal bezpečnostní pás – výměnou za to, že přežili. Kampaň cílí zejména na muže, kteří jsou – stejně jako v České republice – oběťmi dopravních nehod až čtyřikrát častěji než ženy.

Projekt cílí na muže ve věku 20–40 let, kteří podle novozélandské agentury zahynou během dopravních nehod nejčastěji. Je to prý dáno jednak tím, že bezpečnostní pásy často považují za něco, co je vhodné spíše pro děti či seniory, a jednak tím, že častěji než jiné cílové skupiny řídí opilí. Aby kampaň dosáhla co největšího účinku, Novozélanďané se dívají na děsivé snímky přímo na billboardech podél silnic.

Muži, kteří jsou naživu jen díky bezpečnostnímu pásu, mění na otravné příslušenství automobilu svůj názor. „Používejte ten zatracený pás, nehledě na to, jak krátká je jízda. Nikdy nevíte, kdo vyjede z křižovatky, z příjezdové cesty nebo kdy dostane starší paní z příjezdové cesty infarkt,“ říká jeden z deseti mužů, kteří se nechali pro varovný projekt nafotit.

Fotografie z jiného světa: Jak vypadala Čína před komunistickým převratem?

V České republice není bilance dopravních nehod za uplynulý rok příliš šťastná. Meziročně vzrostl jejich počet v 8 krajích. Podle statistiky Policie ČR se nejvíce umíralo na silnicích Středočeského, Jihočeského a Moravskoslezského kraje. V roce 2018 zemřelo na silnicích 565 osob a 420 z nich byli muži. Poměr je to více než varovný.

Co se týče bezpečnostních pásů, téměř třetina mrtvých na českých sinicích nebyla připoutaná. Pás přitom zvyšuje šanci na přežití nehody až o 40 %.

Rus brázdil silnice v žigulíku pozpátku. Zastavila ho až police, nepomohla ani…
Strašidelné Rusko: Fotograf drsně dokumentuje neviditelnou stranu postsovětské východní…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější