nahoru

Nejstaršímu člověku světa je 116 let. Japonka vstává denně v 6 ráno a věnuje se matematice

red 9. března 2019 • 15:30
Nejstaršímu člověku světa je 116 let. Japonka vstává denně v 6 ráno a věnuje se matematice
foto: Profimedia

Nejstarším člověkem na světě je Japonka Kane Tanakaová, jíž je 116 let. V sobotu to bylo zaneseno do Guinnessovy knihy rekordů. Tato milovnice deskové hry Othello obyčejně vstává v šest hodin ráno a ráda se zabývá matematikou.

Oficiální zástupci Guinnessovy knihy rekordů paní Tanakaovou o zápisu informovali v pečovatelském domě ve Fukuoce, kde stará dáma žije. Oslavy se zúčastnili i její příbuzní a starosta.

Hra Othello se hraje kameny z jedné strany černými a z druhé bílými. Je inspirovaná Shakespearovou hrou o mouřenínovi Othellovi a "muži dvou tváří" Jagovi. V Japonsku je hra, při níž se kameny otáčejí a stávají kameny protihráče, populární a turnaje přenáší televize.

Paní Tanakaová se narodila 2. ledna 1903 jako předposlední z osmi sourozenců. V 19 letech se provdala za Hideo Tanakau. Měli čtyři vlastní a jedno adoptované dítě. Před ní byla nejstarším člověkem Čijó Mijaková rovněž z Japonska. Zemřela loni v červenci ve věku 117 let.

Japonci jsou známi dlouhověkostí a dominují seznamu nejstarších lidí světa, napsala agentura AP. I když i mezi Japonci přibývá vlivem změn jídelníčku obézních lidí, stále je jich spíš méně. V japonské kuchyni převládají ryby, rýže, zelenina a další nízkotučné potraviny. V zemi se pěstuje úcta ke stáří, lidé si zachovávají aktivitu a cítí se být užiteční, i když překročí osmdesátku. Tanakaová je sice momentálně nejstarším člověkem světa, ale má-li se stát vůbec nejstarší kdy žijící osobou, musí překonat Francouzku Jeanne Calmentovou, která se dožila 122 let.

red
Diskuse ke článku