nahoru

Dokonalý optický klam: Fasády domů, které vás překvapí svojí hravostí. Podívejte se

Clara Zangová 13. července 2021 • 18:40
Dokonalý optický klam: Fasády domů, které vás překvapí svojí hravostí. Podívejte se
foto: beautifullife/boredpanda

Francouzský street artista Patrick Commecy tvoří na fasádách domů gigantické realistické fresky, které jsou zároveň optickými klamy. Z dáli se vám bude zdát, že kolem domu, který si vzal umělec do parády, se to jen hemží lidmi, anebo že se před vámi třeba otevírá moře. Všechno jsou to ale příběhy, které Commecy vytváří svým štětcem. Chce tak prý zkrášlovat nejen francouzská města.

Commecyho díla na fasádách domů jsou obvykle plné figur. Ne všechny jsou však nahodilé, některé z nich skutečně existovaly a jsou nějakým způsobem spjaty s historií toho kterého města. Některé příběhy dokonce vycházejí z literárních děl, která se váží k danému místu – buď prostřednictvím lokace nebo autora. Commecy se vůbec ve svých pracích snaží, aby se vázaly k danému městu, podtrhovaly jeho kulturu a identitu. Už jako etablovaný street umělec sestavil celý tým výtvarníků, kteří s ním na freskách spolupracují.

Příběhy, které Commecy maluje na domy vždy až kýčovitě a idylicky francouzské, vás přenesou do 19. století nebo klidně do období renesance. Realistické malby se objevují na všech typech budov – zanedbané a polorozpadlé, kancelářské, rezidenční, komerční. Commecy už celkem zkrášlil mezi třemi a čtyřmi stovkami budov ve Francii i mimo ni.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.