Ježíš, Venuše a Adam jako černošky? Umělkyně přetváří klasická díla evropského umění | Reflex.cz
nahoru

Ježíš, Venuše a Adam jako černošky? Umělkyně přetváří klasická díla evropského umění

Johana Kudrnová16. ledna 2019 • 09:30
Ježíš, Venuše a Adam jako černošky? Umělkyně přetváří klasická díla evropského umění
foto: Harmonia Rosales

Dal by se jeden z nejslavnějších umělců všech dob Michelangelo Buonarroti označit za xenofoba a misogyna, protože jeho díla zobrazují převážně bílé muže? Americká umělkyně Harmonia Rosales se prostřednictvím svého díla snaží narušit dominantní proud umění, který napříč staletími opomíjel zobrazovat zástupce etnických minorit a ptá se: „Kde jsme byli my?“ a „Nepomohli jsme snad tento svět stvořit stejně jako běloši?“

Pokus Rosales o zpochybnění eurocentrismu však vzbuzuje mnohé vášně. Ne všichni totiž považují za plodné zamýšlet se nad klasickým uměním prizmatem postmoderní společnosti.

Harmonia Rosales v současné době vystavuje svá díla v newyorské RJD Gallery. Výstava je nezvána Svědomí nového světa. Rosales například slavnou fresku Stvoření Adama překreslila tak, že se z Boha i Adama staly realisticky vyvedené černošky. Obdobně na jednom ze svých obrazů nahradila plavovlasou Venuši ženou s černou pletí. Jinde se v černošku proměňuje také Ježíš.

16 vynálezů: Jak vypadala první podprsenka, kondom nebo ponožky

Na otázku, proč pracuje především s náboženskou tematikou, Rosales odpovídá, že náboženství je odjakživa bytostně spjato s mocí. Zpochybněním vizuálních konstrukcí, které jsou hluboko zakořeněné ve způsobu, jakým přemýšlíme o světě, chce přispět k rozvolnění myšlenkových struktur obecně.

Harmonia Rosales doufá, že proporcionálnější zobrazování černošek v umění povede k jejich většímu respektování ve společnosti. Stejný vzkaz se před nedávnem pokusili do světa poslat také zpěváci Beyonce a Jay Z písní Apes**t.

Miss Alžírsko 2019: Afričané devatenáctileté vítězce nadávají do černochů. Posuďte sami
Vždycky Most! Nový seriál se vyplatí sledovat od začátku do konce, nepoučuje, ale…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,970
29,720
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější