Kanály v záři moderního umění. V Amsterdamu začal dechberoucí světelný festival | Reflex.cz
nahoru

Kanály v záři moderního umění. V Amsterdamu začal dechberoucí světelný festival

Johana Kudrnová17. prosince 2018 • 07:00
Kanály v záři moderního umění. V Amsterdamu začal dechberoucí světelný festival
foto: Janus van den Eijnden

Holandské hlavní město rozzářil sedmý ročník světelného festivalu. Hlavním tématem se stala média a jejich vliv na život postmoderního člověka. Za 29 instalacemi umístěnými nad vodními kanály a v širším historickém centru města stojí mezinárodně uznávaní architekti, designéři a umělci. Návštěvníci Amsterdamu mohou sofistikované instalace, které kromě často provokativního obsahu nabízejí i nádhernou podívanou, objevovat do 20. ledna.

Jednou z nejpopulárnějších instalací se od zahájení festivalu stala práce britské umělkyně Gali May Lucas nazvaná Pohlceni světlem. Třemi postavami sedícími vedle sebe na lavičce Lucas karikuje dnešní obsesi technologiemi, které odpoutávají pozornost svých konzumentů od reálného světa.

Podobnou tematiku zvolil Frank Foole, který na jeden z domů nad amsterdamskými kanály umístil kruhovou instalaci připomínající ikonu načítání. Uvnitř nedokončeného kruhu stojí temná silueta člověka.

Ve městě však narazíte i na díla jednoduše oslavující holandskou kulturu. Nad jedním z kanálů se tak například skví světelná napodobenina obrazu Vincenta van Gogha Hvězdná noc.

Informace o všech instalacích najdete na stránkách festivalu. Ve fotogalerii si pak můžete prohlédnout náš výběr.

Fotograf šest let sledoval život veverek a výsledek je překvapující. Podívejte se na…
Izraelské vojačky vypadají na sociálních sítích jako sexy modelky, ale jsou to i tvrdé …
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější