nahoru

Kanály v záři moderního umění. V Amsterdamu začal dechberoucí světelný festival

Johana Kudrnová 17. prosince 2018 • 07:00
Kanály v záři moderního umění. V Amsterdamu začal dechberoucí světelný festival
foto: Janus van den Eijnden

Holandské hlavní město rozzářil sedmý ročník světelného festivalu. Hlavním tématem se stala média a jejich vliv na život postmoderního člověka. Za 29 instalacemi umístěnými nad vodními kanály a v širším historickém centru města stojí mezinárodně uznávaní architekti, designéři a umělci. Návštěvníci Amsterdamu mohou sofistikované instalace, které kromě často provokativního obsahu nabízejí i nádhernou podívanou, objevovat do 20. ledna.

Jednou z nejpopulárnějších instalací se od zahájení festivalu stala práce britské umělkyně Gali May Lucas nazvaná Pohlceni světlem. Třemi postavami sedícími vedle sebe na lavičce Lucas karikuje dnešní obsesi technologiemi, které odpoutávají pozornost svých konzumentů od reálného světa.

Podobnou tematiku zvolil Frank Foole, který na jeden z domů nad amsterdamskými kanály umístil kruhovou instalaci připomínající ikonu načítání. Uvnitř nedokončeného kruhu stojí temná silueta člověka.

Ve městě však narazíte i na díla jednoduše oslavující holandskou kulturu. Nad jedním z kanálů se tak například skví světelná napodobenina obrazu Vincenta van Gogha Hvězdná noc.

Informace o všech instalacích najdete na stránkách festivalu. Ve fotogalerii si pak můžete prohlédnout náš výběr.

Diskuse ke článku