Lenigrad v éře SSSR: Jedinečný pohled na krásné město v dobách komunistické diktatury | Reflex.cz
nahoru

Lenigrad v éře SSSR: Jedinečný pohled na krásné město v dobách komunistické diktatury

pos7. listopadu 2018 • 15:50
Lenigrad v éře SSSR: Jedinečný pohled na krásné město v dobách komunistické diktatury
foto: Flickr / Michael Neubert

Sankt-Pitěr-Burch, Sankt-Petěrburg, Petrohrad, Leningrad a zpět Sankt-Petěrburg. Několik názvů, přesto stále jedno a totéž město. Sídlili zde ruští panovníci, kráčely tudy dějiny. Do vzniku SSSR bylo hlavním městěm Ruské říše. Následující snímky ukazují město tak, jak vypadalo kolem poloviny 70. let minulého století v dobách komunistické diktatury.

Američan Michael Neubert strávil v druhé polovině 70. let v Sovětském svazu během několika pobytů více než dva roky. Jeho otec zde tehdy působil jako generální konzul se sídlem v Leningradu.

Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení

„Poprvé jsem navštívil Leningrad v prosinci 1974. Pak jsem zde strávil léto roku 1975 a vrátil se znovu v prosinci 1975. Nakonec jsem zde ještě pobyl celý rok od června 1976 až do června 1977,“ popisuje Neubert své pobyty v bývalém Sovětském svazu.

Každodenním a pro něj do té doby nezvyklým životem obyvatel města byl Neubert natolik fascinován, že zde nafotil stovky snímků, které dokonale ilustrují poměry v SSSR. Na výběr ze snímků se podívejte do galerie:

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží
Živí a mrtví v SSSR: Podívejte se na téměř neznámé fotografie Velké vlastenecké války
Jak si v komunistickém Sovětském svazu představovali Západ. Je to trapné i legrační

posMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější