nahoru

Den české státnosti na Kolumbijské univerzitě v New Yorku s Madeleine Albrightovou a Václavem Havlem

Veronika Bednářová 29. září 2018 • 14:33
Den české státnosti na Kolumbijské univerzitě v New Yorku s Madeleine Albrightovou a Václavem Havlem
foto: David Turecký

Lowova pamětní knihovna Kolumbijské univerzity byla zaplněná tamními studenty, od prvního ročníku po doktorandy. Když se chtěli na něco zeptat, stáli v obou uličkách ve frontě na mikrofon. Hned první z nich Madeleine Albrightové řekl, že má na rukou krev. Nevyvedlo ji to z míry. Další posluchači, kteří přijeli do New Yorku studovat z Číny, Mexika, Francie, Venezuely nebo Kanady, se ptali na různé geopolitické otázky: článek o tom, co řeší a o co mají největší starost, najdete v některém z příštích Reflexů.

Busty na půdě Kolumbijské univerzity, jedné z nejlepších vysokých škol světa, mají mimo jiné Thomas Jefferson a Alexander Hamilton. Od 27. září k nim přibyla i busta Václava Havla, odhalená při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Je bronzová, autorkou je sochařka Marie Šeborová a v budoucnu by měla být atrakcí nové univerzitní budovy, která se právě staví.

Spolu s Madeleine Albrightovou, která tady přednesla perfektně formulovanou, dvacetiminutovou přednášku, odhalil bustu také profesor Kolumbijské univerzity Jan Švejnar a prezident této školy i Havlův dlouholetý přítel Lee Bollinger.

Odhalení busty v Lowově pamětní knihovně a následná, nesmírně zajímavá diskuse se studenty byly součástí každoročního sympozia World Leaders Forum, na které Kolumbijská univerzita zve státníky, intelektuály a další osobnosti z celého světa.

Madeleine Albrightová má k prestižní Kolumbii blízký vztah: získala tady v roce 1975 doktorát, když obhájila svou práci o roli médií během Pražského jara – a nejen o tom mluvila ve své přednášce, kde parafrázovala Václava Havla, když komentovala současný svět: „Nejsem optimistka, která si myslí, že všechno dopadne dobře. Nejsem ani pesimistka, která si myslí, že všechno skončí špatně. Jsem realistka (…) a vím, že Kolumbijská univerzita, na niž byl Václav Havel za to, že s ní byl spojen, stejně pyšný, jako jsem já, se nemohla rozhodnout lépe,“ řekla Albrightová, dodnes činná profesorka washingtonské Georgetown University.

Rozhovor Veroniky Bednářové s Madeleine Albrightovou o její nové knize Fašismus: Varování si přečtěte v jednom z příštích tištěných Reflexů. 

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře