nahoru

Emoce přeživších masakru v Orlandu. Fotograf je zachytil na černobílých fotografiích

Clara Zangová26. června 2018 • 16:49
Emoce přeživších masakru v Orlandu. Fotograf je zachytil na černobílých fotografiích
foto: Daymon Gardner

K masakru v americkém městě Orlando došlo před dvěma lety 12. 6. 2016. Byla to největší tragédie svého druhu v historii USA. Útočník afghánského původu Omar Mateen zastřelil 49 lidí a dalších 53 bylo vážně zraněno. Organizace Dear World navázala spolupráci s fotografem Dymonem Gardnerem, aby s dvouletým odstupem zachytil stále živé emoce přeživších masakru a pozůstalých.

Tehdy devětadvacetiletý Mateen vtrhl kolem druhé ráno do gay klubu Pulse v centru Orlanda a ozbrojený dvěma zbraněmi začal střílet všude kolem. Podle svědků se střelba zprvu mísila s hlasitou taneční hudbou, a tak si někteří návštěvníci mysleli, že je to součást show. Brzy už se ale zranění schovávali na toaletách, anebo se snažili odplazit z klubu ven.

Útočník se v klubu zamkl a vzal si rukojmí. Policie se rozhodla zasáhnout po třech hodinách kolem páté hodiny ranní. Nejprve provedla kontrolovaný výbuch, aby odvedla Mateenovu pozornost, poté jej zlikvidovala.

K masakru se přihlásila organizace Islámský stát, ale útočníkova rodina se nechala slyšet, že jejich syna pobuřovali homosexuálové. Přestože ho policie v letech 2013 a 2014 vyšetřovala kvůli údajným podezřelým stykům s teroristy, žádné vazby neodhalila.

Útok si vyžádal tolik zraněných, že je nezvládaly odvážet sanitky, proto odjížděli i policejními vozy. Město Orlando vyzvalo své občany, aby darovali pro hospitalizované krev. Lidé na výzvu reagovali velmi pozitivně.

Daymon Gardner z New Orleans zachytil pocity přeživších na vkusných černobílých portrétech. Fotografie doprovází jejich výpovědi o nejsilnějších vzpomínkách, které se jim se střelbou pojí. Série nese název Dear Orlando a vznikla na počest obětem a jejich rodinám.

Diskuse ke článku