nahoru

20 nejkrásnějších nových bankovek roku 2017. Vítězství putuje do Švýcarska

Daniel Baret10. dubna 2018 • 15:00
20 nejkrásnějších nových bankovek roku 2017. Vítězství putuje do Švýcarska
foto: International Bank Note Society

Nezisková vzdělávací organizace International Bank Note Society vyhlašuje každý rok soutěž o nejkrásnější nové bankovky světa. Podmínkou pro získání ocenění je také nutnost opatřit platidla moderními ochrannými prvky. V nominaci za minulý rok bylo přes 170 nových bankovek a vítězství si odnáší švýcarská desetibranková bankovka, která šla do oběhu loni v říjnu.

Kromě Švýcarska bodovala i nová platidla ze Skotka, Kanady, Fidži, Norska a afrického Džibutska. Nominace byly uzavřeny koncem ledna a před několika dny byly vyhlášeny výsledky.

Švýcarsko postupně mění všechny svoje bankovky a tento proces bude ukončen příští rok. Na měně země helvetského kříže odborníci oceňují nejenom krásné umělecké ztvárnění, ale i nejmodernější ochranu proti padělání. Některé prvky nových švýcarských platidel jsou vidět pouze pod mikroskopem, nebo za pomoci UV záření.

Podívejte se na některé bankovky, které začaly platit loni. Jedná se převážně o velmi zdařilá umělecká díla:Klíčová slova: peníze, fotogalerie, bankovkyDiskuse ke článku