Libanonský umělec přetvořil plakáty, které určovaly diktát ženských rolí. A mužům se to nelíbí | Reflex.cz
nahoru

Libanonský umělec přetvořil plakáty, které určovaly diktát ženských rolí. A mužům se to nelíbí

24. ledna 2018 • 09:00
Libanonský umělec přetvořil plakáty, které určovaly diktát ženských rolí. A mužům se to nelíbí
foto: Eli R.

Obrázek z padesátých let minulého století jako vymalovaný: Žena, perfektně upravená, namalovaná a se zástěrou okolo krku, připravuje dokonale vypadající pokrmy, perfektně se stará o domácnost i mladé potomky a to vše zvládá s úsměvem. Jediná její role je obhospodařovat manžela. Dříve nijak neobvyklý jev. Ten se ale rozhodl přetvořit libanonský fotograf a videomág Eli Rezkkalláh. Ženské a mužské role na notoricky známých plakátech jednoduše vyměnil. Výsledek je vskutku zdařilý.

Série libanonského umělce se jmenuje „V paralelním vesmíru“, v anglickém originálně In a Parallel Universe. K vytvoření tohoto paralelního světa jej inspirovala konverzace, kterou spolu vedli jeho strýcové. Ta se vedla v duchu, že by ženy měly dělat ty své „ženské“ věci a to ostatní nechat na mužích. „Vím, že ne každý muž takhle smýšlí, ale překvapilo mě, kolik mužů o ženách takhle stále uvažuje,“ uvedl Eli na svých webových stránkách.

Kromě samotných plakátů však přepsal také nápisy, které plakáty doprovázely. Místo „všichni víme, že ženy patří do kuchyně“ napsal totéž o mužích. V případě plakátu ukazujícího ženskou hlavu, na níž stojí muž, pak napsal „je fajn mít někde doma kluka“. Na všechny genderově upravené plakáty se můžete podívat v galerii:

Prezident lhář i "nerušit, kradu". Podívejte se na volební street art v Česku
Narkomani, prostitutky, bezdomovci. Drsně zachycený život „ulice drogově závislých“ ve …Klíčová slova: fotogalerie, gender, plakáty


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější