nahoru

Libanonský umělec přetvořil plakáty, které určovaly diktát ženských rolí. A mužům se to nelíbí

24. ledna 2018 • 09:00
Libanonský umělec přetvořil plakáty, které určovaly diktát ženských rolí. A mužům se to nelíbí
foto: Eli R.

Obrázek z padesátých let minulého století jako vymalovaný: Žena, perfektně upravená, namalovaná a se zástěrou okolo krku, připravuje dokonale vypadající pokrmy, perfektně se stará o domácnost i mladé potomky a to vše zvládá s úsměvem. Jediná její role je obhospodařovat manžela. Dříve nijak neobvyklý jev. Ten se ale rozhodl přetvořit libanonský fotograf a videomág Eli Rezkkalláh. Ženské a mužské role na notoricky známých plakátech jednoduše vyměnil. Výsledek je vskutku zdařilý.

Série libanonského umělce se jmenuje „V paralelním vesmíru“, v anglickém originálně In a Parallel Universe. K vytvoření tohoto paralelního světa jej inspirovala konverzace, kterou spolu vedli jeho strýcové. Ta se vedla v duchu, že by ženy měly dělat ty své „ženské“ věci a to ostatní nechat na mužích. „Vím, že ne každý muž takhle smýšlí, ale překvapilo mě, kolik mužů o ženách takhle stále uvažuje,“ uvedl Eli na svých webových stránkách.

Kromě samotných plakátů však přepsal také nápisy, které plakáty doprovázely. Místo „všichni víme, že ženy patří do kuchyně“ napsal totéž o mužích. V případě plakátu ukazujícího ženskou hlavu, na níž stojí muž, pak napsal „je fajn mít někde doma kluka“. Na všechny genderově upravené plakáty se můžete podívat v galerii:Klíčová slova: plakáty, fotogalerie, genderDiskuse ke článku