nahoru

Meziválečné Polsko na unikátních živých snímcích německého fotografa

Tereza Stonišová2. října 2017 • 14:40
Meziválečné Polsko na unikátních živých snímcích německého fotografa
foto: Hans Hildenbrand

Hans Hildenbrand byl jedním z prvních fotografů, kteří fotili barevné fotografie. Narodil se v roce 1870 již ve sjednoceném Německu a proslul především svou vášní pro fotografii. Přestože jeho nejznámější snímky pocházejí z dob 1. světové války, možná zajímavější jsou jeho snímky z meziválečného Polska. Především proto, že Hildenbrand byl jedním z mála fotografů, jemuž se náš sousední a tehdy mladý stát podařilo na barevné fotografii zachytit.

Hildenbrand svou fotografickou školu proslavil také tím, že z barevných snímků dělal pohlednice, které se staly v Německu velmi oblíbenými. Byly na nich výjevy z venkova, běžný život i intimní domácí portréty. Hildenbrand se stal jedním z 19 oficiálních fotografů, kteří během 1. světové války fotili na frontě na straně Centrálních mocností. A mezi těmito 19 kolegy byl právě Hildenbrand jediný, kdo z války přinášel barevné obrazy – na počátek 20. století jev vskutku nevídaný.

Po válce začal fotit pro National Geographic, který jej vyslal do obnoveného Polska, jež vzniklo po staletích rozdělení mezi carské Rusko, habsburskou monarchii a Prusko. Pohyboval se především na vesnici, mezi farmáři a hospodyněmi, občas zavítal také do Krakova, jejž si velmi oblíbil. Na unikátní Hildenbrandovu sbírku ze 30. let minulého století, kterou připomněla před několika dny polská média, se můžete nyní podívat v naší galerii:

 Klíčová slova: Německo, Polsko, historie, fotogalerieDiskuse ke článku