nahoru

Děti cigaret: Indonéskou kulturu převálcoval tabákový průmysl

Martin Mrázek 21. srpna 2017 • 16:30
Děti cigaret: Indonéskou kulturu převálcoval tabákový průmysl
foto: Michelle Siu

Zatímco v západních zemích je kouření na ústupu, ostrovní stát v jihovýchodní Asii řeší zcela opačný problém. Zhruba dvě třetiny indonéských mužů se potýkají se závislostí na cigaretách a 30% dětí začíná kouřit ještě před dovršením 10. roku. Tamní ekonomika je navíc na tabákovém průmyslu závislá a vláda tak může jen těžko proti nebezpečnému zlozvyku bojovat.

"Nemůžete udělat 10 kroků, aniž byste spatřili reklamu na cigarety nebo někoho, kdo kouří," uvedla pro časopis TIME Michelle Siu, která se rozhodla situaci ohledně kouření dětí v Indonésii zdokumentovat.

Možná si ještě vzpomenete na to, jak se v roce 2010 svět podivoval nad dvouletým indonéským chlapcem, který kouřil 40 cigaret denně. Malý Aldi Rizal sice mezitím dokázal přestat a stal se z něj třídní premiant, jeho příběh je ale spíše výjimkou. Situace v ostrovním státě se totiž jinak vůbec nezlepšila. Spíše naopak.

Regulace kouření prakticky neexistuje a není proto zvláštní vidět kouřit děti v autobuse na cestě do školy. "Kouří jako staří muži, kteří to dělají už roky - někteří kouří několik balíčků denně už od ranného dětství," uvádí sama Michelle Siu.

Její snímky si můžete prohlédnout v galerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.