nahoru

Děti cigaret: Indonéskou kulturu převálcoval tabákový průmysl

Martin Mrázek21. srpna 2017 • 16:30
Děti cigaret: Indonéskou kulturu převálcoval tabákový průmysl
foto: Michelle Siu

Zatímco v západních zemích je kouření na ústupu, ostrovní stát v jihovýchodní Asii řeší zcela opačný problém. Zhruba dvě třetiny indonéských mužů se potýkají se závislostí na cigaretách a 30% dětí začíná kouřit ještě před dovršením 10. roku. Tamní ekonomika je navíc na tabákovém průmyslu závislá a vláda tak může jen těžko proti nebezpečnému zlozvyku bojovat.

"Nemůžete udělat 10 kroků, aniž byste spatřili reklamu na cigarety nebo někoho, kdo kouří," uvedla pro časopis TIME Michelle Siu, která se rozhodla situaci ohledně kouření dětí v Indonésii zdokumentovat.

Možná si ještě vzpomenete na to, jak se v roce 2010 svět podivoval nad dvouletým indonéským chlapcem, který kouřil 40 cigaret denně. Malý Aldi Rizal sice mezitím dokázal přestat a stal se z něj třídní premiant, jeho příběh je ale spíše výjimkou. Situace v ostrovním státě se totiž jinak vůbec nezlepšila. Spíše naopak.

Špína, beznaděj a nazí nemocní držení v poutech. Drsné snímky ukazují život mentálně…

Regulace kouření prakticky neexistuje a není proto zvláštní vidět kouřit děti v autobuse na cestě do školy. "Kouří jako staří muži, kteří to dělají už roky - někteří kouří několik balíčků denně už od ranného dětství," uvádí sama Michelle Siu.

Její snímky si můžete prohlédnout v galerii:

Bolestivý, tradiční a krutý čínský zvyk. Malá chodidla byla známkou krásy, která měla…
Neuvěřitelné letecké snímky Izraele, když to ještě nebyl Izrael. 80 let staré fotky…
Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější