nahoru

Unikátní fotogalerie: Podívejte se na objev Tutanchamonovy mumie na kolorovaných snímcích

Tereza Stonišová 14. srpna 2017 • 16:30
Unikátní fotogalerie: Podívejte se na objev Tutanchamonovy mumie na kolorovaných snímcích
foto: rarehistoricalphotos.com

Již od roku 1891, kdy se britský egyptolog Howard Carter přesunul se svým týmem do Egypta, byl tento muž přesvědčen, že musí existovat dosud neotevřená hrobka obsahující mumii egyptského faraona Tutanchamona. Z objevu tehdy málo známého krále vznikla série fotografií, kterou si nyní můžete prohlédnout kolorované.

Až objev archeologa Cartera dal egyptskému faraonovi, který zemřel v pouhých 19 letech, mladému vladaři širokou posmrtnou slávu, jíž se těší nyní. Do chvíle, než nedaleko egyptského Luxoru (neboli starobylých Théb) v Údolí králů objevili faraonovo tělo, nebylo jeho jméno laické veřejnosti nikterak známé.

Během samotného nálezu faraonovy mumie se hojně fotografovalo – snímky jsou nyní upravené kolorováním, čímž se staly živější a lze si tak lépe představit atmosféru jednoho z nejvíce fascinujících archeologických objevů 20. století.

Tutanchamon na trůně Horního a Dolního Egypta seděl devět let, na počátku 14. století před naším letopočtem. Díky objevu jeho sarkofágu se o jeho životě ví poměrně mnoho, například (což nebylo nic neobvyklého), že jeho matkou byla zároveň jeho vlastní sestra. Údolí králů nedaleko Luxoru patří v Egyptě spolu s pyramidami mezi nejoblíbenější turistické cíle.

 

Diskuse ke článku