US Bombery

US Bombery Zdroj: NA

US Bombery
US Bombery
US Bombery
US Bombery
17
Fotogalerie

Parádní podívaná na unikátní bombery amerických pilotů za druhé světové války

Bomber, nebo-li letecká bunda, je dnes kus oblečení, který je běžný a dokonce ho v upravených variantách vyrábí i takové značky jako Dior či Saint Laurent. Kdysi byla také ikonickým znakem skinheadů a v posledních letech si ji oblíbila i hiphopová scéna, například rapper Kenye West. Podívejte se ale, jak si bombery zdobili za druhé světové války američtí vojenští piloti. Je to unikátní podívaná.

Bomber typu A-2 byl v americké armádě standardizován v roce 1931 a důstojníkům vzdušných sil byl vydáván po absolvování základního letového výcviku. Bunda byla za druhé světové války znakem elitářství v armádě a vojáci na ni byli nesmírně hrdí. Také si je nechali zdobit různými výšivkami či malovanými díly. Tehdejší americké bombery byly vyrobeny z jednoho kusu koňské kůže. Bombové otisky se na nich množily po každé úspěšné bojové misi.

Fotografie pocházejí z amerického Národního archivu a představují bundy, které nosili piloti, střelci, či navigátoři 401. bombardovací skupiny za druhé světové války. Snímky by měly pocházet z let 1943 až 1945. Tato jednotka se kromě jiného zúčastnila 254 bojových misích v Evropě a bombardovala především cíle v nacistickém Německu.