nahoru

Hrůzné výjevy ze starých blázinců: Jak se léčilo šílenství před 100 lety

Clara Zangová 24. ledna 2023 • 06:20
Hrůzné výjevy ze starých blázinců: Jak se léčilo šílenství před 100 lety
foto: Vintag.es

Dějiny psychiatrie jsou na rozdíl od lékařství jako takového mladší a „klasičtí“ lékaři psychiatry dlouho neuznávali. A „léčebné“ praktiky, které se v průběhu vývoje tohoto lékařského odvětví vystřídaly, jsou mnohdy děsivé. Na druhou stranu je pozitivní, že existovala alespoň snaha duševně nemocným pomoci. Vždyť i dnes existuje kolem duševních chorob jisté stigma. Jak se psychické nemoci léčily ještě v první polovině dvacátého století, se podívejte v galerii.

Podle autora knihy Dějiny psychiatrie, profesora Edwarda Shortera až do konce 18. století nic jako psychiatrie neexistovalo. Samostatný obor se začal profilovat až na přelomu 18. a 19. století. Tehdy, zhruba před dvěma sty lety, přišel Němec John Reil s termínem psychiatrie a označil duševní léčebné metody za součást lékařských postupů. Nejednalo se však o nic, co by člověk chtěl dobrovolně podstupovat: bičování, mrskání nebo podávání opia.

I samotné vydělení psychiatrie jako samostatného léčebného oboru však bylo pokrokem. Péče o duševně nemocné výrazně zaostávala za péčí o somaticky nemocné a někteří zvláště neklidní psychicky choří končili i ve věznicích, jak uvádí profesor Šedivec. Na rozdíl od tělesně nemocných pacientů bývali v nehygienických nemocničních sklepech a svázáni v řetězech.

Koncem 18. století, pod vlivem humanismu, začínali někteří volat po rovných podmínkách pro všechny nemocné. Toto období můžeme označit za počátek moderní psychiatrie, přesto dnešnímu pozorovateli přijdou nesmyslné a nehumánní i léčebné metody z 30., 40., dokonce i 50. let minulého století, které jsou k nahlédnutí v galerii. Je to však pochopitelné, protože přes veškerou snahu neužívat omezovací prostředky neexistovala účinná psychofarmaka.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.