nahoru

Běloruští sirotci na pokraji vyhladovění: Případ „koncentračního“ domova otřásl celou zemí

Martin Mrázek18. května 2017 • 15:30
Běloruští sirotci na pokraji vyhladovění: Případ „koncentračního“ domova otřásl celou zemí
foto: Alexander Vasukovich

Děsivé fotografie hladovějících dětí otřásly úřady natolik, že se na jejich žádost okamžitě rozjelo policejní vyšetřování. Většina obyvatel z odhalených dětských domovů trpěla podvýživou a špatnou péčí dlouhé roky. Někteří teenageři vážili v době zveřejnění snímků jen 15 kilogramů.

Veřejnost nešetří kritikou a odkazuje v ohledu s kauzou na nacistické koncentrační tábory. Ředitelka jiného domova popsala nohy obětí jako „párátka s kůží“. Pracovníci inkriminovaných zařízení se ale brání. Trvají na tom, že fyzický stav dětí byl způsoben psychologickými či jinými problémy daných jedinců.

Velká část z nich prý trpěla dětskou mozkovou obrnou a dalšími vrozenými vadami. Zároveň si ale stěžovali i na nedostatek financí, kvůli kterému domovy nemohly nakupovat speciální doplňky stravy bohaté na kalorie. A také na to, že mnohé děti u nich byly jen na dožití.

Úřady ale trvají na svém a dvěma ředitelům již byla předána výpověď. Domovy dle oficiálních vyjádření zanedbávaly pravidelné lékařské prohlídky, které by očividně nedostatečnou péči odhalily. Na případ upozornila média poté, co je na charitativní fotbalový zápas pozval jeden pediatr. Ten se snažil vydělat právě na potravinové doplňky pro děti v těchto domovech.Klíčová slova: fotogalerie, Bělorusko, hladomor, sirotekDiskuse ke článku