nahoru

Lawrence z Arábie i Doktor Živago. Před 85 lety se narodil egyptský herec Omar Sharif

Martin Bartkovský, ČTK9. dubna 2017 • 11:00
VIDEO: Ukázka z filmu Doktor Živago
• video: 
Youtube.com

Egyptský filmový herec Omar Sharif, který se narodil 10. dubna 1932, se stal zřejmě jediným arabským hercem, který se dlouhodobě prosadil v Hollywoodu. Charizmatického Egypťana mezi hvězdy katapultovaly snímky Lawrence z Arábie, za který byl nominován na Oscara a Doktor Živago, který mu vysloužil Zlatý Globus.

Sharif, vlastním jménem Mišíl Šalhúb, se narodil v Alexandrii a pocházel ze zámožné syrsko-libanonské rodiny. Vyrůstal v Káhiře, prošel anglickými a francouzskými školami a tři roky strávil v otcově dřevařském podniku. Svého času byl podle vlastních slov "jediným Arabem a muslimem zaměstnaným v Hollywoodu".

Velkofilm Lawrence z Arábie z roku 1962 se stal trhákem a Sharif za ztvárnění mladého šajcha Aliho získal oscarovou nominaci za vedlejší roli. Za titulní úlohu ve filmové adaptaci románu Borise Pasternaka Doktor Živago z roku 1965, poetickém příběhu lékaře po ruské revoluci v roce 1917, byl oceněn Zlatým glóbem. Zahrál si i záporné postavy - například ve snímcích Mackennovo zlato (1969) nebo Zelený led (1981). Diváky v tehdejším Československu okouzlil také v seriálu Tajuplný ostrov (1973). Zemřel 10. července 2015.

Sharif, který často hrál charismatické svůdce žen, byl ženatý pouze jednou. Svou manželku, kterou byla egyptská filmová hvězda Fatín Hamamaová, poznal počátkem 50. let. V roce 1955 se vzali a o dva roky později se jim narodil syn Tárik. Manželství skončilo rozvodem v roce 1974. Hamamaová zemřela v lednu 2015.

Martin Bartkovský, ČTK


Klíčová slova: filmy, herec, výročí, Oscar, Omar SharifDiskuse ke článku