nahoru

Záhadný blankytný třpyt nad mořem v Tasmánii. Přírodní úkaz, který vyvolává úžas

Tereza Stonišová16. března 2017 • 16:20
Záhadný blankytný třpyt nad mořem v Tasmánii. Přírodní úkaz, který vyvolává úžas
foto: Brat Chattwin

V australském státě Tasmánie, který se rozkládá na ostrovech nedaleko Melbourne, byla včera večer k vidění sytě modrá, blankytná záře. Nad mořem vypadala záře jako světle modrý svítící neon. Záře se okamžitě stala pastvou pro fotografy.

Obyvatelé Tasmánie, kteří žijí na břehu zálivu, v němž se záře objevila, se netají svým nadšením. Britská BBC uvedla, že si místní od záře slibují dokonce oživení turismu, který je v této části Tasmánie (na jihozápadním pobřeží) poměrně malý. „Jediný důvod, proč je dobré žít tady na pobřeží, je právě tahle záře,“ napsal tak trochu ironicky fotograf Brett Chatwin, který záři zachytil.

Vědci v Mexiku nalezli pomocí dálkově řízeného robota stovky tajemných zlatých koulí
 

Jako první zachytil záři, jíž se odborně říká bioluminiscence, fotograf Brett Chatwin, který v Tasmánii žije. Své snímky publikoval na sociálních sítích a díky tomu se dostaly do širšího povědomí. Záhy pak také přišlo vysvětlení, proč se neonová modř nad mořem v Tasmánii objevila. Jde o jev, při kterém určité druhy mořských živočichů nebo rostlin vydávají záření. Za pomoci chemických látek, které organismy obsahují, začíná chemický proces, díky němuž vzniká světlo a teplo. Spouštěčem procesu je zvláštní enzym, který některé organismy vylučují. Jedná se především o některé druhy řas, jeden druh medúzy a některé bakterie a ryby. V suchozemském prostředí může biolouminiscenci vyvolat také houba – hlíva, která pak umí prozářit například kůru stromu, na němž parazituje.

Jak to vypadalo, když se rozpadl Sovětský svaz? Působivé snímky vám oživí nedávnou…
Před 150 lety se Rakousko vyrovnalo s Uherskem
JAROSLAV ŠAJTAR 14. března 2017 • 21:33

Před 150 lety se Rakousko vyrovnalo s Uherskem

 Klíčová slova: austrálie, tasmánie, moře, záře, modrá, vědaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější