nahoru

Záhadný blankytný třpyt nad mořem v Tasmánii. Přírodní úkaz, který vyvolává úžas

Tereza Stonišová16. března 2017 • 16:20
Záhadný blankytný třpyt nad mořem v Tasmánii. Přírodní úkaz, který vyvolává úžas
foto: Brat Chattwin

V australském státě Tasmánie, který se rozkládá na ostrovech nedaleko Melbourne, byla včera večer k vidění sytě modrá, blankytná záře. Nad mořem vypadala záře jako světle modrý svítící neon. Záře se okamžitě stala pastvou pro fotografy.

Obyvatelé Tasmánie, kteří žijí na břehu zálivu, v němž se záře objevila, se netají svým nadšením. Britská BBC uvedla, že si místní od záře slibují dokonce oživení turismu, který je v této části Tasmánie (na jihozápadním pobřeží) poměrně malý. „Jediný důvod, proč je dobré žít tady na pobřeží, je právě tahle záře,“ napsal tak trochu ironicky fotograf Brett Chatwin, který záři zachytil.

 

Jako první zachytil záři, jíž se odborně říká bioluminiscence, fotograf Brett Chatwin, který v Tasmánii žije. Své snímky publikoval na sociálních sítích a díky tomu se dostaly do širšího povědomí. Záhy pak také přišlo vysvětlení, proč se neonová modř nad mořem v Tasmánii objevila. Jde o jev, při kterém určité druhy mořských živočichů nebo rostlin vydávají záření. Za pomoci chemických látek, které organismy obsahují, začíná chemický proces, díky němuž vzniká světlo a teplo. Spouštěčem procesu je zvláštní enzym, který některé organismy vylučují. Jedná se především o některé druhy řas, jeden druh medúzy a některé bakterie a ryby. V suchozemském prostředí může biolouminiscenci vyvolat také houba – hlíva, která pak umí prozářit například kůru stromu, na němž parazituje.

 Klíčová slova: moře, věda, záře, Austrálie, modrá, TasmánieDiskuse ke článku