New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích | Reflex.cz
nahoru

New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích

Martin Mrázek20. března 2019 • 15:20
New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích
foto: Flickr

Zapomenutá dekáda, která dostala New York na kolena. Obyvatelé hromadně opouštějící město, finance na pokraji bankrotu a všudypřítomný crack. Tak by se dala shrnout 80. léta v New Yorku. Ulice tehdy zaplavila nová, levná droga a závislost na ní odstartovala nevídanou vlnu násilí. Celá generace Američanů tehdy překřtila město známé jako Big Apple (Velké jablko) na Rotten Apple (Shnilé jablko).

"New York a ekonomický motor světa?" vzpomíná s úšklebkem na tehdejší dobu Oscar Isaac v dokumentu A Most Violent Year. "Všechny služby, které teď bereme jako samozřejmé, tehdy prostě nefungovaly. Prakticky ani neexistovaly, protože je museli seškrtat. Panovala naprostá anarchie."

Z Times Square, kde ještě v 70. letech sídlila řada luxusních hotelů, se postupem času stalo centrum peep shows, prostituce a zločinu obecně. Jen v roce 1984 na něm policie vyšetřovala přes 2300 trestných činů. O skutečném počtu zahrnujícím i ty neohlášené můžeme jen spekulovat. V rozsáhlém systému metra pak docházelo k 250 násilným přepadením každý týden. Tak vysoko se čísla v dnešní době nevyšplhají ani za celý rok.

Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už…

"Lower East Side byla jako jeden velký trh. Lidé měli rozprostřené deky a prodávali třeba i rozbité žárovky. Tehdy jsem si uvědomila, že vlastně žiji v zemi třetího světa," vzpomíná Jessica Chastain v A Most Violent Year.

Škrty v rozpočtech měly za následek prudké navýšení lidí bez domova. Muže i ženy v zoufalé životní situaci jste tehdy mohli potkat všude. Žebrali v Central Parku, překračovali jste je v metru a potkávali spící v odpadkových koších přímo na ulici. V kontrastu s jejich osudem pak ještě více vynikly excentrické persony mafiánského podsvětí, které na katastrofické situaci nejvíce vydělávaly.

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky
Martin Mrázek 12. února 2017 • 00:54

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky

Nejznámější z nich se stal John Gotti. Americký gangster italského původu pocházel z chudých poměrů, ale prostřednictvím organizovaného zločinu a s ním spojených vražd rychle vystoupal až na vrchol rodiny Gambino. Boss nejvýdělečnější zločinecké organizace tehdejší doby se vyžíval v mediálních výstupech a rád pózoval v drahém oblečení. Policie, alespoň to, co z ní v New Yorku zbylo, se usilovně snažila o jeho odsouzení a v roce 1992 se jí to po několika neúspěšných pokusech konečně povedlo.

Gotti byl usvědčen z pěti vražd, lichvy, vydírání a nespočtu dalších zločinů. Zpět na svobodu už se nikdy nedostal. Zemřel v roce 2002 a stal se tak jedním ze symbolů zkorumpovaného New Yorku 80. let.

Berlín 1945: Jak se hroutila třetí říše očima sovětského fotografa
Přelidněná, krásná... a často nebezpečná. Podívejte se na neuvěřitelná sídliště světaKlíčová slova: USA, New York, crack, drogy, fotogalerie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější