New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích | Reflex.cz
nahoru

New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích

Martin Mrázek20. března 2019 • 15:20
New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích
foto: Flickr

Zapomenutá dekáda, která dostala New York na kolena. Obyvatelé hromadně opouštějící město, finance na pokraji bankrotu a všudypřítomný crack. Tak by se dala shrnout 80. léta v New Yorku. Ulice tehdy zaplavila nová, levná droga a závislost na ní odstartovala nevídanou vlnu násilí. Celá generace Američanů tehdy překřtila město známé jako Big Apple (Velké jablko) na Rotten Apple (Shnilé jablko).

"New York a ekonomický motor světa?" vzpomíná s úšklebkem na tehdejší dobu Oscar Isaac v dokumentu A Most Violent Year. "Všechny služby, které teď bereme jako samozřejmé, tehdy prostě nefungovaly. Prakticky ani neexistovaly, protože je museli seškrtat. Panovala naprostá anarchie."

Z Times Square, kde ještě v 70. letech sídlila řada luxusních hotelů, se postupem času stalo centrum peep shows, prostituce a zločinu obecně. Jen v roce 1984 na něm policie vyšetřovala přes 2300 trestných činů. O skutečném počtu zahrnujícím i ty neohlášené můžeme jen spekulovat. V rozsáhlém systému metra pak docházelo k 250 násilným přepadením každý týden. Tak vysoko se čísla v dnešní době nevyšplhají ani za celý rok.

Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už…

"Lower East Side byla jako jeden velký trh. Lidé měli rozprostřené deky a prodávali třeba i rozbité žárovky. Tehdy jsem si uvědomila, že vlastně žiji v zemi třetího světa," vzpomíná Jessica Chastain v A Most Violent Year.

Škrty v rozpočtech měly za následek prudké navýšení lidí bez domova. Muže i ženy v zoufalé životní situaci jste tehdy mohli potkat všude. Žebrali v Central Parku, překračovali jste je v metru a potkávali spící v odpadkových koších přímo na ulici. V kontrastu s jejich osudem pak ještě více vynikly excentrické persony mafiánského podsvětí, které na katastrofické situaci nejvíce vydělávaly.

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky
Martin Mrázek 12. února 2017 • 00:54

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky

Nejznámější z nich se stal John Gotti. Americký gangster italského původu pocházel z chudých poměrů, ale prostřednictvím organizovaného zločinu a s ním spojených vražd rychle vystoupal až na vrchol rodiny Gambino. Boss nejvýdělečnější zločinecké organizace tehdejší doby se vyžíval v mediálních výstupech a rád pózoval v drahém oblečení. Policie, alespoň to, co z ní v New Yorku zbylo, se usilovně snažila o jeho odsouzení a v roce 1992 se jí to po několika neúspěšných pokusech konečně povedlo.

Gotti byl usvědčen z pěti vražd, lichvy, vydírání a nespočtu dalších zločinů. Zpět na svobodu už se nikdy nedostal. Zemřel v roce 2002 a stal se tak jedním ze symbolů zkorumpovaného New Yorku 80. let.

Berlín 1945: Jak se hroutila třetí říše očima sovětského fotografa
Přelidněná, krásná... a často nebezpečná. Podívejte se na neuvěřitelná sídliště světaKlíčová slova: USA, New York, crack, drogy, fotogalerie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější