nahoru

Na návštěvě v hornickém městě. Pod zemí najdete obývák, restauraci i kostel

Martin Bartkovský 17. prosince 2016 • 11:00
Na návštěvě v hornickém městě. Pod zemí najdete obývák, restauraci i kostel
foto: Wired.com

Zvláštní podzemní svět objevila v australském městečku Coober Pedy fotografka Tamara Merinová. V bývalých dolech tu žije více než polovina obyvatel a ti si pod zemí vybudovali opravdu spektakulární obydlí. Zatímco v některých tunelech těžba stále pokračuje, v jiné byly přebudovány na byty, kostel, nebo funkční hospodu.

Až do začátku 20. století žili na tomto území původní australští obyvatelé - Aboriginci. V roce 1915 tu ale Evropané objevili naleziště opálů. A to ne jen tak ledajaké, ale jedno z největších nalezišť opálů na světě. Zanedlouho poté tu vzniklo hornické městečko a minerály se tu začaly těžit ve velkém. Své jméno dostala oblast podle aboriginského sousloví kupa–piti, což v překladu znamená „díra bílého muže“.

Do většího povědomí se Coober Pedy dostalo v 90. letech. Tehdy vláda zakázala těžbu ve velkém měřítku, a tak došlo k opuštění mnoha z neuvěřitelných 250 000 důlních šachet. Toho obratem využili místní obyvatelé, kteří si tu vybudovali velmi funkční příbytky. Zatímco teplota na povrchu v létě bežně přesahuje 40 stupňů Celsia, v jeskyních je příjemně celý rok a není potřeba klimatizace.

Bydlení v dolech ale není nic levného. Vlastní opuštěná šachta s třemi ložnicemi, kuchyní, koupelnou a salonkem stojí stejně jako klasický nový dům. Australské Coober Pedy je také rájem filmařů, natáčeli se tu například filmy Šílený Max, Rudá planeta nebo Černočerná tma.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.