nahoru

Tady začal úpadek naší země. Podívejte se, kde se do čela dostal Gottwald a jeho „karlínští kluci“

David Vagaday 7. listopadu 2016 • 14:50
Tady začal úpadek naší země. Podívejte se, kde se do čela dostal Gottwald a jeho „karlínští kluci“
foto: Michael Tomeš E15

Na první pohled je to nenápadný dům v pražských Holešovicích. Přesto se v Domovině, jak se budova nazývá, před 87 lety stala událost, která zásadně ovlivnila osud Československa. Ve zdejším sále se tehdy uskutečnil 5. sjezd komunistické strany, při němž se do jejího čela dostal Stalinův stoupenec Klement Gottwald se svojí radikální partičkou přezdívanou karlínští kluci.

Dům stojí v ulici Na Maninách a stále ho zdobí pamětní deska připomínající onen přelomový sjezd z února 1929. Někteří obyvatelé čas od času usilují o její odstranění, ale zatím neuspěli. Text na desce je poplatný své době, ale svým způsobem se jedná o cennou připomínku naší novodobé historie.

„V této budově se konal ve dnech 18. až 23. února 1929 historický V. sjezd Komunistické strany Československa. Zde byl zvolen do čela strany soudruh Klement Gottwald. Pod jeho vedením komunistická strana nastoupila slavnou cestu boje k vítězství pracujícího lidu,“ uvádí se na tomto malém památníčku komunismu.

Podřízení Moskvě

Karlínští kluci, radikální křídlo mladé generace komunistů kolem Gottwalda, se na sjezdu zmocnili vedení strany. Výsledkem jejich nástupu byly hluboké personální změny a masový odchod členů. KSČ se poté zradikalizovala a podřídila Moskvě. Jenom pro zajímavost: označení karlínští kluci je odvozeno od sídla pražského sekretariátu KSČ, kde Gottwald pracoval.

Po válce jak známo se komunistům pod vedením Gottwalda podařilo uchopit moc v Československu. Gottwald se stal prvním komunistickým prezidentem, přičemž zemi připoutal ke stalinskému Sovětskému svazu a nastolil tuhý totalitní režim. Řízení ekonomiky podle sovětského vzoru přivedlo republiku k postupnému zaostání za Západem.

CELÝ TEXT A VELKOU GALERII NAJDETE NA WEBU E15.CZ >>>

David Vagaday
Diskuse ke článku