Tady začal úpadek naší země. Podívejte se, kde se do čela dostal Gottwald a jeho „karlínští kluci“ | Reflex.cz
nahoru

Tady začal úpadek naší země. Podívejte se, kde se do čela dostal Gottwald a jeho „karlínští kluci“

David Vagaday7. listopadu 2016 • 14:50
Tady začal úpadek naší země. Podívejte se, kde se do čela dostal Gottwald a jeho „karlínští kluci“
foto: Michael Tomeš E15

Na první pohled je to nenápadný dům v pražských Holešovicích. Přesto se v Domovině, jak se budova nazývá, před 87 lety stala událost, která zásadně ovlivnila osud Československa. Ve zdejším sále se tehdy uskutečnil 5. sjezd komunistické strany, při němž se do jejího čela dostal Stalinův stoupenec Klement Gottwald se svojí radikální partičkou přezdívanou karlínští kluci.

Dům stojí v ulici Na Maninách a stále ho zdobí pamětní deska připomínající onen přelomový sjezd z února 1929. Někteří obyvatelé čas od času usilují o její odstranění, ale zatím neuspěli. Text na desce je poplatný své době, ale svým způsobem se jedná o cennou připomínku naší novodobé historie.

Práci čest! Mladí komunisté oslavují Castra s Gottwaldem, s kapitalisty se nebaví

„V této budově se konal ve dnech 18. až 23. února 1929 historický V. sjezd Komunistické strany Československa. Zde byl zvolen do čela strany soudruh Klement Gottwald. Pod jeho vedením komunistická strana nastoupila slavnou cestu boje k vítězství pracujícího lidu,“ uvádí se na tomto malém památníčku komunismu.

Podřízení Moskvě

Karlínští kluci, radikální křídlo mladé generace komunistů kolem Gottwalda, se na sjezdu zmocnili vedení strany. Výsledkem jejich nástupu byly hluboké personální změny a masový odchod členů. KSČ se poté zradikalizovala a podřídila Moskvě. Jenom pro zajímavost: označení karlínští kluci je odvozeno od sídla pražského sekretariátu KSČ, kde Gottwald pracoval.

Vymírání komunistů? Ročně jich ubyde 3000
ČTK 14. května 2016 • 15:41

Vymírání komunistů? Ročně jich ubyde 3000

Po válce jak známo se komunistům pod vedením Gottwalda podařilo uchopit moc v Československu. Gottwald se stal prvním komunistickým prezidentem, přičemž zemi připoutal ke stalinskému Sovětskému svazu a nastolil tuhý totalitní režim. Řízení ekonomiky podle sovětského vzoru přivedlo republiku k postupnému zaostání za Západem.

CELÝ TEXT A VELKOU GALERII NAJDETE NA WEBU E15.CZ >>>

Stalinistka Semelová si oddechla: Její vykonstruovaný proces dopadl dobře
Komunističtí lháři píší: Havlovská zdrogovaná mládež je připravena na svůj nacistický…

David VagadayVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější