nahoru

Neptunův útes vzpomínek: Podvodní hřbitov vytváří život po životě

Martin Mrázek 15. září 2022 • 18:20
Neptunův útes vzpomínek: Podvodní hřbitov vytváří život po životě
foto: Neptun memerial reef

Pět kilometrů od pobřeží Floridy a 12 metrů pod hladinou moře leží největší člověkem vytvořený útes. Podle plánů Garyho Levina a Kima Brandella zde vzniká obří pohřebiště, ve kterém už nyní odpočívají stovky lidí a jednou by jich mohlo být až 125 tisíc. O unikátní místo posledního odpočinku mají zájem rodiny i jednotlivci z celého světa.

Ostatky pohřbených zde po kremaci přimíchávají do cementu a vytvářejí z nich jedinečné sochy. Ty následně spouštějí do hlubin oceánu a přispívají tak k rozšíření celého komplexu. Zakladatelé se inspirovali u bájné Atlantidy, a pohřebiště proto zdobí sloupy, starověké klenby i pódia. Neptunův útes vzpomínek protkávají i ulice, jež dokonce vedou na jakési centrální náměstí obklopené lavičkami.

Každý nový prvek rychle obklopí mořská flóra i fauna. Neptunův útes vzpomínek tak přispívá k různorodosti oceánu a skutečně vytváří život i po životě. Na sochách, do nichž byl přimíchán popel jednotlivých osob, se vždy nachází plaketa se jménem zemřelého. Ty jsou pravidelně očišťovány místními správci tak, aby je neměli pozůstalí problém najít. Celý komplex je totiž veřejný a s potápěčským vybavením ho můžete kdykoliv navštívit.

Aby byl vznik jedinečného hřbitova vůbec možný, museli zakladatelé dlouhé roky bojovat s úřady. Vytrvalost se ale nakonec vyplatila. Neptunův vzpomínkový útes bude příští rok slavit 10 let. A vzhledem k tomu, že byl postaven tak, aby vydržel i bouři o síle hurikánu Andrew, je více než pravděpodobné, že na mořském dně ještě dlouho vydrží.Klíčová slova: fotogalerie, USA, hřbitov, florida, oceánDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.