nahoru

NASA zveřejnila všechny fotky z měsíčních letů Apollo

5. října 2015 • 14:00
NASA zveřejnila všechny fotky z měsíčních letů Apollo
foto: NASA

Téměř kompletní obrazovou dokumentaci projektu Apollo, tedy pilotovaných letů na Měsíc v 60. a 70. letech, zveřejnil americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Sada, zveřejněná na účtu NASA na síti Flickr, obsahuje úplně všechny fotky, které pořídili astronauti na měsíčním povrchu kamerami pověšenými na hrudi skafandru, a téměř všechny pořízené na Zemi a na oběžné dráze okolo Měsíce. Je jich skoro 8 a půl tisíce a jejich digitalizace trvala přes deset let.

Sada je unikátní svou komplexností, která dává do jiného světla i fotky, které jsou notoricky známé. Obsahuje i záběry, které NASA neposoudila jako mediálně vděčné, které ovšem mají ohromnou vypovídající hodnotu. Jde například o nedoexponované fotky z paluby lunárního modulu, které ukazují astronauty například při odpočinku. A také pro laika různé neatraktivní záběry měsíčního povrchu, blížícího se Měsíce nebo Země, které ale o letu na Měsíc podají mnohem pravdivější obrazové svědectví, než jedna fotka z titulní strany novin. I notoricky známé záběry získávají nový význam tím, že jsou umístěny do časové řady, že vidíme, co se stalo před tím i potom.

Na malý výběr z kolekce měsíčních fotek NASA se podívejte do naší fotogalerie.

 Diskuse ke článku