nahoru

Slavný fotograf Steve McCurry: Všechny oči světa

Marek Gregor19. září 2015 • 10:00
Slavný fotograf Steve McCurry: Všechny oči světa
foto: Steve McCurry

Steve McCurry je fotoreportérskou legendou. Jeho fotka dvanáctileté Afghánky, pořízená v roce 1984 v pákistánském utečeneckém táboře, obletěla celou zeměkouli, získala bezpočet ocenění včetně hlavní ceny World Press Photo a Ceny Roberta Capy, na titulce ji otiskl National Geografic a UNESCO ji léta používalo ve své humanitární kampani. Zdaleka to ale není jediný známý snímek amerického fotografa.

McCurry projel desítky válečných zón a mapoval velké humanitární katastrofy. Jeho fotografie tiskly nejprestižnější světové časopisy. Vedle toho McCurry hojně pořádá výstavy. Jednu například teď na Staroměstské radnici v Praze, dalších šest jich probíhá souběžně na nejrůznějších místech po světě.

„Poprvé jsem u vás byl v době sametové revoluce, ale na focení nebylo moc času. Přesto v mých vzpomínkách zůstal ten úžasný pocit z přeplněného Václavského náměstí. Takhle silné pocity euforie jsem zažil ještě předtím na Filipínách, když lidé v roce 1986 donutili diktátora Ferdinanda Marcose k útěku do exilu. Jde o historické momenty, kdy si uvědomíte, že svět už nikdy nebude stejný jako předtím,” řekl v rozhovoru pro Reflex.

Celý rozhovor a další snímky najdete v novém Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 17. září.Diskuse ke článku