nahoru

Perseidy dnes v noci rozsvítí oblohu tisíci meteory, podívejte se na nejpovedenější fotografie

Tereza Stonišová 12. srpna 2015 • 17:00
Perseidy dnes v noci rozsvítí oblohu tisíci meteory, podívejte se na nejpovedenější fotografie
foto: ČTK

Chcete-li prohlédnout nejjasnější padající hvězdy za celý rok, budete mít možnost během dnešní noci. Právě z 12. na 13. srpna totiž vrcholí Perseidy, astronomický jev, při němž do atmosféry Země vstoupí  oblak prachu a malých úlomků, které za sebou zanechala kometa Swift-Tuttle. 

Do atmosféry tyto meteoroidy vstupují poměrně vysokou rychlostí, pohybuje se okolo 60 a 80 kilometrů v hodině. Že meteoroid září si lidské oko všimne v momentě, kdy se objeví zhruba 100-150 kilometrů nad zemí.

Intenzita meteoroidů Perseid se každým rokem mírně liší. Například v roce 2013 byla viditelnost výborná, protože v noci nesvítil ani měsíc. Bylo vidět až 70 „padajících hvězd“ za hodinu. Loni to bylo o deset méně.

Perseidy jsou také vděčným objektem zájmu fotografů, jak se můžete přesvědčit v naší fotogalerii. Pokud chcete úkaz fotografovat, doporučuje se širokoúhlý objektiv a nastavení co nejdelšího času, tedy ideálně okolo jedné vteřiny. Právě dlouhý expoziční čas vám totiž zajistí zachycení letu padajících Perseidů.

 

Tereza Stonišová


Klíčová slova: fotogalerieDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře