nahoru

Žena zveřejnila své nahé fotky jako odpověď na pomstu expřítele, který ji dehonestoval na internetu

Daniel Baret 13. ledna 2015 • 11:00
Žena zveřejnila své nahé fotky jako odpověď na pomstu expřítele, který ji dehonestoval na internetu
foto: Emma Holten/Cecilia Bødker

Když před třemi lety bývalý přítel Dánky Emmy Holten zveřejnil její nahaté fotografie na internetu, zaznamenala tato mladá žena mnoho pohrdlivých a vulgárních reakcí. Někteří lidé si totiž mysleli, že fotí „porno“ za peníze. Pravda to nebyla, ale to kritiku nezastavilo. Proto se Emma po čase rozhodla reagovat zcela originálním způsobem – nechala se nafotit také nahá, ale v přirozeném domácím prostředí.

Nejdříve napsala na feministickou webovou stránku esej o hysterii, kterou zveřejnění fotek jejím expřítelem vyvolalo. Holten dostala například i tyto vzkazy: „Ty couro, tvoji rodiče vědí, co děláš?“, „kolik za to bereš?“ či „pošli mi ještě více aktů“.

Emma Holten se pak rozhodla získat „zpět své tělo“ pomocí toho, že se spojila s fotografkou Cecilií Bødker Jensen a udělaly spolu nahaté fotografie v jejím přirozeném domácím prostředí. „Nechtěla jsem, abych byla jen sexuálním objektem,“ vysvětlila. Ještě před fotografováním vše oznámila i svému šéfovi v práci, který se zvoleným postupem souhlasil.

Zkušenost mladé Dánky přitom není nijak neobvyklá. Odhaduje se, že až 10 procent bývalých partnerů hrozí svým dívkám a ženám, že zveřejní na internetu jejich intimní fotografie. Část z nich to pak skutečně udělá. Obětí podobné pomsty jsou z 90 procent ženy, jen výjimečně muži.

Ve 13 státech USA je už ale podobné jednání považováno za trestné, protože narušuje osobnostní práva lidí.

Daniel Baret


Diskuse ke článku