nahoru

1000 stromů, park, velký vodopád i hotel – to vše bude na nejkrásnějším letišti světa v Singapuru

Daniel Baret9. prosince 2014 • 12:30
1000 stromů, park, velký vodopád i hotel – to vše bude na nejkrásnějším letišti světa v Singapuru
foto: Safdie Architects/Jewel Changi airport

Každý, kdo navštívil letiště Changi v Singapuru, ví, že je to jedno z nejkrásnějších letišť na světě. A jeho služby jsou léta hodnoceny jako vůbec nejlepší. Ekonomicky prosperujícímu Singapuru je to ale pořád málo. Teď staví na Changi čtvrtý terminál a jedná se o projekt, který nemá obdobu. Připravuje se skutečná letištní nádhera.

Tato část letiště se nazývá Jewel Changi, bude otevřena v roce 2018 a má stát kolem 1,7 miliardy dolarů. Tato část vypadá zvenčí jako obrovský skleněný „donut“, bude mít 10 pater a uvnitř si užijete v rozlehlém parku s tisícovkou stromů. Uprostřed bude i Rain Vortex, což je vodopád vysoký 40 metrů. Na letišti… „Snažíme se vybudovat multifunkční letiště. Měla by to být sama o sobě turistická atrakce,říká šéf Changi Lee Seow Hiang.

Autorek projektu je firma Safdie Architects a nový terminál bude zabírat plochu 134 tisíc metrů čtverečních. Přímo na novém terminálu bude i další luxusní hotel. Spojení do města už léta zajišťuje metro, takže turista či byznysmen může navštívit Singapur a bydlet pohodlně celou dobu přímo na letišti.

Changi bylo otevřeno v roce 1981 s jedním terminálem, druhý byl vystavěn o devět let později a třetí v roce 2008. Po vybudování čtvrtého terminálu se očekává, že odbaví za rok až 85 milionů cestujících a tím potvrdí, že patří mezi vůbec největší letecké přístavy světa. V rekordní den prošlo Changi zatím 193 tisíc lidí.

Video, jak bude vypadat nový terminál, najdete zde:

Daniel Baret


Klíčová slova: reflex, letiště, changi, SingapurDiskuse ke článku