nahoru

Jak se žije na nejchladnějším obydleném místě světa

brt 6. února 2014 • 13:30
Jak se žije na nejchladnějším obydleném místě světa
foto: Amos Chapple, wheather.com

Novozélandský fotograf Amos Chapple, který tvrdí, že v jeho žilách koluje i maďarská romská krev, vyrazil na vůbec nejchladnější obydlené místo světa. Tím je ruský Ojmjakon v Jakutsku (oficiální název má dnes jako republika Sacha). Mínus 50 stupňů je zde v těchto dnech „běžná“ teplota.

Ojmjakon leží vzdušnou čarou 5310 kilometrů severovýchodovýchodně od hlavního města Moskvy. Je označován jako pól zimy, neboť v roce 1924 zde byla výpočtem určena teplota mínus 71,2 stupňů Celsia. Vesnice má dnes asi 750 obyvatel, protéká tudy řeka Indigirka. Z města Jakutsk, které je centrem oblasti, se sem jede autem dva dny. Letadla na blízké letiště v zimě nelétají.

V Ojmjakonu je jen jeden malý obchod, benzinovou pumpu potkáte pouze po cestě z Jakutska do vesnice a tvoří ji jedna vetší cisterna.

A co dělají obyvatele proti takové strašné zimě? Podle webu weather.com, který zveřejnil fotky Amose Chappela, pijí hlavně „ruský čas“, což je literární pojmenování vodky. Proti zimě prý pomáhá i horká polévka s masem. Místní lidé mají také rádi studená jídla (jak jinak), zejména ryby v tomto stavu.

brt


Klíčová slova: fotogalerie, Ojmjakon, Amos ChappleDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.