nahoru

Tragické osudy horolezkyň: Japonku nechali kolegové umrznout, Američanka zemřela s úsměvem na rtech

mc 7. září 2022 • 18:20
Tragické osudy horolezkyň: Japonku nechali kolegové umrznout, Američanka zemřela s úsměvem na rtech
foto: Mall TV

Sportem ku zdraví, říká se. A k trvalé invaliditě, dodávají jiní. V případě horolezectví to ale může dopadnout mnohem hůř. Všechny ty světově známé vrcholky mají svůj smutný seznam těch, kteří padli při jejich zdolávání. A pochopitelně mezi nimi nechybí ani ženy. Hannelore Schmatz se měla stát první Němkou, která zdolala Mount Everest. Na vrchol se dostala i se svým manželem Gerhardem, jakožto nejstarším pokořitelem hory. Jenže u Everestu je pořádně zrádná i cesta dolů. Hannelore se nakonec stala osudnou.

Yasuko Namba se stala nejstarší ženou, která dosáhla všech sedmi vrcholů Koruny planety. Mount Everest měl být jejím posledním. Už při výstupu měla potíže, skutečný horor ale nastal opět při cestě dolů. Později se expedice vryla do pamětí lidí jako „Noc hrůzy za Everestu“. Zemřelo osm horolezců včetně Yasuko, kterou nechali kolegové umřít osamotě ve sněhu. Francys Arsentiev se chtěla stát první Američankou, která zdolá Mount Everest bez kyslíkové masky. Výstup absolvovala se svým manželem Sergejem, při sestupu se ale rozdělili. Sergej se později vydal svou ženu hledat, ale už ho nikdy nikdo neviděl. Francys objevila jiná výprava, pokuseli se ji zachránit, ale ani jim na to nestačily síly a nechali ji na úpatí jejímu osudu.

Video se připravuje ...
Tragické osudy horolezkyň: Nechány napospas vlastnímu osudu a smrtelnému mrazuVIDEO Videohub

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.