nahoru

Inkubus souložící s ženami do jejich úplného vyčerpání. I takový byl romantismus

venu 27. listopadu 2021 • 14:55

Romantismus není pouze láska, romantika a milování na růžovém obláčku. Je to také temnota, násilí a chlípná erotika. Tu ve svém obraze Noční můra zobrazil anglicko-švýcarský umělec Henry Fuseli. Dílo zobrazuje spící ženu, kterou znásilňuje inkubus - démon z temnot.

Nevědomí nám občas nabídne velmi zajímavé obrazy. A to zejména ve snech. Malíř John Henry Fuseli v roce 1781 namaloval jeden z nejděsivějších obrazů své doby. I tak se ale stal slavným a vyhledávaným dílem, jehož další verze z ruky malíře ještě následovaly.

Obraz Noční můra zobrazuje spící ženu, kterou navštívil inkubus. Démon z temnot, který s oblibou znásilňuje nemohoucí ženy. Souloží s nimi až do jejich vyčerpání. Obvykle zavítá do ložnice žen, které spí samy a na zádech.

Toto umělecké dílo má několik možných interpretací. Podle jedné z nich je inkubus sám malíř a žena na obraze jeho láska Anna Landolt. S tou mu byl znemožněn sňatek, a tak si spolu pár užívá aspoň na obraze. Podle druhé z nich je však inkubus Annin manžel, kterého jí místo Fuseliho, dohodili rodiče, a se kterým musí vykonávat koitus, i když její srdce patří jinému.

venu
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.