nahoru

Jak vypadala pohanská smrt? Opulentní smrtící orgie plné nahoty a násilí

venu 17. listopadu 2021 • 11:30

Obraz Sardanapalova smrt má na svědomí malíř Eugene Delacoix, který vytvořil spektakulární opus, který je považován za jedno z vrcholných děl francouzského romantismu. Zobrazuje smrtící orgie, násilí i neskrývanou sexualitu.

Předlohou pro vytvoření obrazu Sardanapalova smrt byla hra lorda Byrona. Král Sardanapalus po porážce v bitvě rozhodne, že než by padl do rukou nepřítele, radši pro sebe uspořádá opulentní smrtící orgie. Pošle při nich na věčnost nejen sebe, ale i celou svoji družinu milenek a milenců, služebných i otroků.

Obraz zobrazuje chaotické zlo, násilí, zoufalství a zbytečný zmar. Tryská z něj smrt a chtíč. Toto dílo je již výrazem malířova zralého stylu. Kompozice obrazu, v němž se střídá světlo a stín, tvoří vířící změť žen, otroků, zvířat, šperků a textilií. Není se čemu divit, že uznání toto plátno získalo až později. Na svou dobu byl obraz příliš plný krutosti.

venu
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.