Jean-Honoré Fragonard - Houpačka, 1767

Jean-Honoré Fragonard - Houpačka, 1767 Zdroj: LCC

Jean-Honoré Fragonard a jeho autoportrét. (60. léta 18. století)
Jean-Honoré Fragonard - Závora (1778)
Jean-Honoré Fragonard - Ukradený polibek
Jean-Honoré Fragonard - Dívka se psem
Nahá Maja, Francisco de Goya, 1800
25
Fotogalerie

Tento na první pohled nevinný obraz byl ve své době považován za velmi, velmi vulgární. Poznáte proč?

Malíř Jean-Honoré Nicolas Fragonard původně pracoval u notáře. Nakonec ale podlehl svému malířskému talentu a díky tomu mohl vzniknout na první pohled nevinný obraz Houpačka z roku 1767. Co je na něm necudného?

Načančaná aristokratka, která se houpe na houpače. Na tom by na první pohled nemuselo být nic erotického. Veselá dívka však na obraze Jeana-Honoré Nicolase Fragonarda odhazuje z nohy střevíc a odhaluje kotník. A ten byl v 18. století částí těla, která dokázala rozrušit víc, než ženské bradavky. A co víc? Při houpání si rozhodně nedrží kolínka u sebe, takže muž, který se nachází pod ní, může vidět i to, co by mělo být utajeno.

Jean-Honoré Nicolas Fragonard se během své kariéry plně věnoval malování obrazů, které měla ráda tehdejší aristokracie. Jeho díla byla tedy velmi často plná flirtu nebo erotiky. Mnoho jeho zákazníků však bylo, během vrcholu jeho kariéry,  popraveno při Velké francouzské revoluci a tím jeho umělecká cesta v podstatě skončila.

Věděli jste ale, že obraz Houpačka se stal inspirací pro návrháře Manolo Blahnika, který navrhoval boty pro herečky ze světoznámého seriálu Sex ve městě? Vytvořil totiž botky, které jsou téměř identické s těmi na obraze.