nahoru

New York v slzách a prachu: Unikátní dobové snímky zachycují město pár dní po teroristickém útoku

-bam- 11. září 2021 • 06:20
New York v slzách a prachu: Unikátní dobové snímky zachycují město pár dní po teroristickém útoku
foto: Jan Šibík

Bez kontextu vypadají některé snímky až děsivě současně – zavřené obchody, lidé v respirátorech a strach v ulicích. New York ale v roce 2001 nesužovala pandemie covidu, město se vzpamatovávalo z bezprecedentního teroristického útoku na Světové obchodní centrum. Zatímco reportérka Reflexu byla shodou okolností na místě právě v době katastrofy, fotograf Jan Šibík dorazil na místo pár dní poté. Jeho fotoaparát ale zachytil mrazivou atmosféru, která v paralyzovaném městě panovala. Podívejte se na jeho snímky.

Celkem 26 filmových políček jsme objevili v archivu časopisu Reflex. Jsou na nich lidé smutní, vyděšení, ale i odhodlaní jít dál. Ve vzduchu je stále hodně prachu a kolemjdoucí si musí zakrývat nos i ústa šátky, rouškami či respirátory. Výlohy jsou rozbité, vytlučené. Na zboží leží silná vrstva prachu, jako kdyby nedaleko explodoval vulkán.

Samo memento zkázy ční v podobě zkroucených ocelových pilířů ze země. Hasiči odstraňují zbytky po dvou vysokých mrakodrapech – právě zde totiž stávala ikonická „dvojčata“, která před pár dny zmizela z tváře New Yorku a nikdy se do ní již nevrátí. Podívejte se na 21 snímků tehdejšího fotografa Reflexu Jana Šibíka a přeneste se na chvíli do New Yorku oněch zářijových dnů roku 2001. Co na ně říkáte? Dejte nám vědět do komentářů pod článek.

Video se připravuje ...
Útoky z 11. září. Uplynulo 20 let od jednoho z nejhorších teroristických útoků světaVIDEO Videohub

-bam-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.