nahoru

Slavné soudy: Řvali na ni ďáble a obviňovali z promiskuity. Případ vraždy studentky rozbouřil Itálii

mc 11. června 2021 • 06:30

Když v listopadu 2007 policie v Itálii našla Britku Meredith Kercherou znásilněnou a brutálně ubodanou, asi ještě netušili, že se případ potáhne dlouhé roky a vzbudí větší veřejný zájem, než cokoliv jiného v Itálii za dlouhou dobu. Před soudem nakonec stanula spolubydlící zavražděné s přítelem. Žaloba tvrdila, že dívka zemřela poté, co se trojici zvrhly sexuální hrátky. Soudní proces, při kterém na obžalované veřejnost pokřikovala nejrůznější nadávky, ale skončil fiaskem.

Meredith našli policisté v kaluži kve v bytě v italské Perugii a už po pár dnech jako podezřelé zatkli Kercherové spolubydlící Američanku Amandu Knoxovou a jejího přítele Itala Raffaeleho Sollecita. Oba ale od počátku tvrdili, že jsou nevinní a v době vraždy v bytě nebyli. Jejich obhajoba, že byli ten večer opilí a zkouření, a tak si nic nepamatují, zněla přinejmenším podezřele.

Rok po zločinu byli oba obžalováni ze sexuálně motivované vraždy, Knoxové hrozilo 28,5 roku, Sollecitovi 25. Spolu s nimi byl obžalován a nakonec i ve zrychleném procesu odsouzen Sollecitův známý a překupník drog Rudy Guede z Pobřeží slonoviny. Vyfasoval 30 let, později mu soud trest snížil na 16, jako jediný je stále ve vězení.

Policie tvrdila, že skupinka mladých se osudného večera tak opila a zdrogovala, že se večírek zvrhl v násilné sexuální orgie, při nichž přišla Meredith o život. Soud začal na konci ledna následujícího roku, v prosinci byli oba odsouzeni a o rok později vše začal znovu řešit odvolací soud. Ten brzy smetl ze stolu jeden z hlavních důkazů - DNA Knoxové na vražedné zbrani. Byl prý nepřesvědčivý. A netrvalo dlouho a soud oba obžalované osvobodil.

Jenže Nejvyšší soud rozsudek opět zrušil a nařídil nové projednání - prý kvůli chybám soudců. A dvojici opět odsoudili, tentokrát prý Knoxová vraždila po vyhroceném sporu, protože chtěla spolubydlící ponížit. V březnu 2015 ale soud opět rozsudek zvrátil.

Kvůli nedostatečným důkazům byla Knoxová i Sollecito zproštěni obžaloby. Soud se vlekl sedm let, Knoxová strávila čtyři roky ve vězení, byla v tu dobu patrně nejznámější „obyčejnou“ Američankou. A také nejnenáviděnější.

„Říkalo se mi americká svůdkyně, ďábel s andělskou tváří, manipulátorka bez srdce, sexuální virtuozka, sfinga z Perugie, ale to vše je omyl. Byla jsem v soudní síni, když na mě pokřikovali 'ďáble'. Jedna věc je, když vás vláčejí médii, druhá, když to na vás křičí a vy sedíte v soudní síni a bojujete o život. Byla jsem prostě v každém případě vrah, ať to byla pravda, nebo ne,“ prohlásila Knoxová v rozhovoru pro americkou televizi ABC News.

mc


Klíčová slova: fotogalerie, slavné soudy


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.