nahoru

Nejstarší nudistický klub v USA. Takto to vypadalo na nebeské farmě ve třicátých letech minulého století

mc 18. května 2021 • 17:00

Kde jinde být nudistou než v zemi svobody? Vůbec první akce naháčů ve Spojených státech se odehrála v roce 1929, jen pouhé tři roky poté už vznikl nudistický klub Sky Farm, který existuje dodnes a stále se těší velké oblibě. Ačkoliv se podle něj inspirovala celá řada mladších rezortů pro naháče, tenhle je v něčem unikátní. Dostanou se do něj pouze členové. O to exkluzivnější je to zážitek. A byl už před několika desetiletími.

Nudismus v Evropě tou dobou bujel doslova vlastním životem, nezastavila ho ani první a později ani hrozba druhé světové války. A kdo jiný by módu nahocení přinesl do Ameriky než německý imigrant. V roce 1929 založil Kurt Barthel Americkou ligu pro fyzickou kulturu a rozjel naturismus ve velkém. Inspiroval se pochopitelně v rodném Německu a jeho Freikörper Kultur.

Barthel a jeho stoupenci ale zpočátku neměli moc štěstí, v roce 1931 byli zatčeni, když se plánovali nahotit v pronajaté tělocvičně. A tak Barthelovi nezbylo nic jiného, než aby založil nudistický kemp. Vybral si krásný kus přírody co by kamenem dohodil od New Yorku. A to vše uprostřed Velké hospodářské krize v zemi, která měla na naháče jasný názor.

A přesto měl úspěch. Sky Farm, jak kemp pojmenoval, existuje na stejném místě dodnes, jen se rozrostl o několik budov. V počátku sem lidé mířili pod stan nebo do pronajatých pokojů v hlavní budově. Ta stojí dodnes, krom prostoru pro stany a obytné vozy je nyní na ploše kempu i přibližně 60 chatiček pro členy. Ano, členy - člověk z ulice se dovnitř jen tak nedostane, klub nenabízí ani vstupy na jeden den.

Ale zpátky k počátkům - v celém areálu dřív nebývala elektřina ani tekoucí voda, chatičky dodnes nemají koupelny ani záchod, ty musí rezidenti sdílet. Jedním z prvních projektů v kempu byla ruční výstavba bazénu, který napájel místní potok. Ten dnes rozšířily další bazény včetně vyhřívaného, sauny, vířivky, přírodní stezky a hřiště k hraní her jako je pétanque a minitenis.

mc


Klíčová slova: fotogalerie, USA, nudismusDiskuse ke článku