nahoru

Jako ze sci-fi filmu. Podívejte se, jak v roce 1937 vypadal pražský úřad

čip19. dubna 2021 • 16:00
Jako ze sci-fi filmu. Podívejte se, jak v roce 1937 vypadal pražský úřad
foto: vintag.es

Kdo by to byl dnes řekl, že ve své době patřila kartotéka České správy a sociálního zabezpečení k nejmodernějším systémům pro ukládání dokumentů na světě. Svou funkci plnila od roku 1936 až do přelomu nového tisíciletí. 

Kartotéka ČSSZ sídlí na pražském Smíchově a má přesně 9 000 šuplíků, které dlouhá léta sloužily k uchovávání záznamů Čechů. Zajímavá je především svým nadčasovým vzhledem. Zvláště před druhou světovou válkou, kdy byla postavena, musel její interiér působit jako z jiného světa. 

Kartotéka je dlouhá 52 metrů, široká 7 metrů a vysoká osm metrů. Skládá se z 18 bloků, každý blok má 500 zásuvek, přičemž jedna zásuvka je dlouhá 3 metry. Aby se zaměstnanci v takto netradičním prostředí mohli pohodlně pohybovat a pracovat bez zbytečného zdržování, sestrojila jim strojírna ing. Podhajského z Hostivaře speciální jeřáby se stoly. Mechanismus těchto jeřábů umožňuje pohyb stolů všemi směry podél stěny s kartotékou. 

Kancelář byla plně využívaná až do roku 2002. Od roku 2004 je její unikátní zařízení chráněno jako kulturní památka České republiky. Není divu, jedná se opravdu o úctyhodný architektonický počin.

čip


Klíčová slova: fotogalerie, Praha, ČSSZ, kartotékaDiskuse ke článku