nahoru

Snoubenka Jana Masaryka byla do smrti přesvědčena, že jejího nastávajícího zavraždili komunisti

mc28. března 2021 • 10:30
Snoubenka Jana Masaryka byla do smrti přesvědčena, že jejího nastávajícího zavraždili komunisti
foto: archiv

Američanka Marcia Davenportová se do pamětí lidí zapsala jako přítelkyně Jana Masaryka. Novinářka a spisovatelka do Prahy odcestovala, aby mohla autenticky popsat život skladatele Mozarta v biografii, kterou připravovala. Krom toho se zamilovala - do stověžatého města i nadějného politika. Plánovali svatbu, ke které ale nikdy nedošlo kvůli tragické a dodnes podezřelé smrti mladého Masaryka.

Psal se rok 1930, když Marcia vyrazila na místa spjatá s Wolfgangem Amadeem Mozartem, nevynechala ani Prahu. Tehdy už byla podruhé vdaná a měla malou dceru. K hudbě ji přivedlo rodinné zázemí - její matkou byla známá operní pěvkyně Alma Gluck. 

Praha jí doslova učarovala. „Šla jsem pomalu a prohlížela si bohaté obchody, klidné, mohutné muže, kteří nesli aktovky; buclaté, světlovlasé ženy; množství jídelen a svůdné věci k jídlu. Všude to náramně vonělo,“ vzpomínala Davenportová. Už po dvou letech vydala knihu Mozart, která byla kritikou velice dobře přijata. Dále pracovala jako hudební kritička, V roce 1944 se její druhé manželství definitivně rozpadlo. Tou dobou už měla nového přítele.

Jana Masaryka, který se s první manželkou Francis Crane rozvedl už o deset let dříve, potkala v roce 1941. Z přátel se velice rychle stali milenci, Marcia kvůli němu dokonce odcestovala po válce do Československa a angažovala se v rámci humanitární pomoci pro zdevastovanou zem. Mezi lety 1945 a 1948 pendlovala mezi New Yorkem a bytem v Loretánské ulici, jen kousek od Černínského paláce, kde bydlel a pracoval i Jan Masaryk.

Ten se jí prý svěřoval se svými nejniternějšími tajemstvími. Tušil ale, že situace v zemi je nebezpečná. Marciu nakonec přemluvil, aby odcestovala do Londýna, kde se k ní chtěl brzy připojit a nakonec si ji zde i vzít za manželku. Jen pár dní po jejím odletu ho ale našli mrtvého ná nádvoří Černínského paláce. Za jakých okolností zemřel je dodnes záhadou, Marcia ale nikdy nepochybovala, že šlo o vraždu - jedinou možnost, jak mohl režim zabránit Masarykovi v emigraci.

mc


Klíčová slova: fotogalerie, Jan MasarykDiskuse ke článku