nahoru

Život a smrt Evy Braunové: Milenka i manželka Hitlera získala diktátora malou, nečestnou, ale účinnou lstí

mc6. února 2021 • 13:30
Život a smrt Evy Braunové: Milenka i manželka Hitlera získala diktátora malou, nečestnou, ale účinnou lstí
foto: Bundesarchiv

Pro Hitlerovy věrné fanoušky Eva Braunová až do konce války neexistovala. Byla dobře utajovaným tajemstvím muže, který hlásal, že jako státník je ženatý se svou zemí a jeho srdce patří německému lidu. Ženám ale ve skutečnosti neodolal. Braunová ho dostala díky velmi nebezpečné ale povedené lsti - pokusila se totiž o sebevraždu. 

Eva Braunová nebyla nikdy výjimečná - ani jako dítě či studentka a vlastně ani jako jedna s důležitých postav dějin, kterou ostatně ani není. Sama to ale asi moc dobře věděla, a tak si našla vlastní způsob jak na sebe upozornit. V dětství dělala problémy doma i ve škole, později si našla mnohem drsnější způsob, jak na sebe upozornit...

S Hitlerem se seznámila už jako 17letá ve své tehdejší práci ve fotografickém obchodě. Jeho majitel si byl s Hitlerem blízký a Braunovou mu dodal takřka na zlatém podnose. Jenže Hitler už měl partnerku a ani s ní se nemínil oženit, chtěl být věrný svému politickému cíli. Geli Raubalová tak spáchala z nešťastné lásky sebevraždu.

Eva měla najednou u Hitlera, do kterého byla blázen, volné pole působnosti, ale stejně nezaznamenala větší úspěch. A tak, zhruba rok po Geli, vzala do ruky pistoli svého otce a střelila se do krku. Přežila zázrakem. Hitlera tím k sobě ale přivábila - pochopil prý, že se o dívku, která je do něj zamilovaná, musí postarat. Navíc po zkušenosti s Geli už nechtěl žádný další skandál.

Hitler byl tou dobou už na vzestupu v popularitě, a tak měl spoustu práce. Eva se opět cítila odstrkovaná - jen o dva a půl roku později se pokusila o sebevraždu znovu, spolykala prášky na spaní. Nejdřív ale napsala Hitlerovi dopis, že se chce zabít, zda se k němu dostal není jisté. Co provedla, Hitlerovi patrně řekla její sestra Ilse, která ji našla. A opět to zafungovalo, Hitler se o ní začal víc zajímat. Koupil jí dům v luxusní mnichovské čtvrti a nechal se od ní doprovázet na veřejnosti. I tak ale jen málokdo věděl, kdo pohledná dívka je. 

Braunová se nakonec dočkala v roce 1945 - svatby i povedené sebevraždy. Hitler velice dobře věděl, že prohrál, ukrytý v bunkru si formálně Evu vzal, za 36 hodin společně spáchali sebevraždu. Braunová rozkousla kapsli s kyanidem, Hitler k ní přidal i kulku z revolveru.

mc
Diskuse ke článku