nahoru

Zlaté medaile, ale i nahota a zvláštní výroky aneb Legendární carevna gymnastiky Světlana Chorkinová

mc 19. ledna 2021 • 06:20
Zlaté medaile, ale i nahota a zvláštní výroky aneb Legendární carevna gymnastiky Světlana Chorkinová
foto: Profimedia

Sedm olympijských medailí, dvě z toho zlaté. Nevídané úspěchy na mistrovstvích. Výjimečný umělecký projev. Ale také nesportovní chování, prapodivné výroky, sexy fotky pro playboy a hledání kariéry v politice nebo mezi zpěváky. Takový je život fenomenální gymnastky Světlany Chorkinové.

Stajně jako jiné gymnastky i Světlana se sportem začala už v útlém věku. Gymnastky - podobně jako baletky - ale musí splňovat určité „míry“ a na jejich těla je dán možná až příliš velký důraz. Když Světlana dorostla do výšky 165 cm, což je na gymnastku opravdu hodně, začali mít trenéři obavy. Ale zbytečně.

Už v 15 letech poprvé excelovala na světovém šampionátu - ačkoliv skončila celkem osmá, porotu uchvátila na bradlech a přeskoku. O rok později už z Japonska přivezla stříbro. A tak to šlo dál - právě bradla byla vždy její velkou předností a pravidelně na nich získávala vysoké body. Z olympiády v 1996 si přivezla zlato a stříbro, úspěch zopakovala i v Sydney, kde vyhrála dvě stříbra a jedno zlato. O čtyři roky později z Athén dovezla stříbro a bronz.

Pozornost na sebe ale dokázala přitáhnout mnohem kontroverznějšími projevy. V roce 1997, tedy v pouhých 18 letech, se objevila v ruské verzi Playboye, čímž způsobila pořádný skandál. Chorkinové se mezi kolegy říkalo „princeznička“ nebo prostě „diva“ - i za nesportovní chování. Chorkinová totiž ráda tvrdila, že je skutečnou vítězkou, i když nevyhrála, což je vina rozhodčích.

A podobně jako baletky i gymnastky často končí kariéru ve věku, kdy mnozí teprve začínají. V pětadvaceti odešla Světlana do „důchodu“ - hrála divadlo, zpívala, komentovala gymnastiku v televizi, stala se viceprezidentkou Ruské federace umělecké gymnastiky, dala se na politiku a nakonec rozjela kariéru matky.

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.