nahoru

New York jak už ho neuvidíte: Když na Manhattanu ještě stály farmy

Martin Mrázek30. března 2020 • 10:50
New York jak už ho neuvidíte: Když na Manhattanu ještě stály farmy
foto: The New York Historical Society

Před kolonizací z Evropy obývaly oblast dnešního New Yorku algokinské kmeny. Rozsáhlá skupina původních obyvatel začala být z území vytlačována na počátku 17. století. Nizozemci zde založili osadu Nový Amsterdam, který dobyli roku 1664 Angličané a přejmenovali ji na New York. Na počátku 18. století se již v oblasti nacházely jen zhruba dvě stovky původních obyvatel.

New York těžil z pozice důležitého přístavu a neustále rostl. I po válce o nezávislost ale většinu území zabíraly farmy. Až ve 30. letech 19. století začali tehdejší bohatí přistěhovalci pokládat základy města, které známe dnes. Byly vybudovány první parky a farmy přetnuly nové silnice.

Život městu dodalo obrovské množství irských imigrantů, kteří utíkali před hladomorem. Za místo plné příležitostí ho považovali i Afroameričané. Ti všichni společně postavili první velké budovy, které však ještě stále obklopovaly chýše a chatrče.

Tento zajímavý předěl v dějinách světové metropole je zachycen na následujících fotografiích:Klíčová slova: historie, fotogalerie, USA, Manhattan, New YorkDiskuse ke článku