Cesta do pravěku Karla Zemana se dočkala zrestaurované verze | Reflex.cz
nahoru

Legendární film Karla Zemana Cesta do pravěku byl zrestaurován. Podívejte se, jak vypadá teď

-bam-28. března 2019 • 15:10

Cesta do pravěku filmového kouzelníka Karla Zeman se stala průlomovým filmem, dobrodružnou a trikovou legendou české i světové kinematografie. Cesta čtyř kluků do dávné historie bude znovu k vidění na plátnech kin, ovšem v nejlepší současné kvalitě a v jiných barvách, než jak jsou diváci zvyklí. Film prošel digitálním restaurováním v rámci projektu „Čistíme svět fantazie“. Díky kompletní technické renovaci dostal takovou podobu, jakou měl při své premiéře v roce 1955. Technici podnikli s filmem podobnou dobrodružnou cestu proti proudu času, jako jeho hrdinové. Podívejte se na ukázku.

Filmové triky Cesty do pravěku inspirovaly řadu dalších tvůrců, vešly do dějin a dnes patří k základní abecedě tvorby filmových iluzí. „Dnes se divím, kde jsem našel odvahu pustit se téměř s holýma rukama do tak neobvyklého projektu. Jako režisér jsem musel potlačovat dramatičnost děje, aby bylo dost prostoru pro vědecký výklad, jako výtvarník jsem se musel držet realistického pojetí opět v zájmu vědy. Ale na to jsem tenkrát nemyslel, šlo mi hlavně o to, abych ukázal fantastický svět, který příroda vytvořila před mnoha miliony let. Využil jsem k tomu všech imaginačních možností filmu, proto jsem spojil film hraný, kreslený a loutkový v jeden celek, “ vzpomínal na své jedinečné dílo Karel Zeman.

Adolf Hitler chtěl být umělcem, ale jeho 35 obrazů dokazuje, že to byla marná snaha

Cesta čtyř kluků do dávné historie prošla digitálním restaurováním v rámci projektu „Čistíme svět fantazie“ a stala se posledním filmem projektu. Ten vznikl v roce 2014 za účelem digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a nabídnout divákům nový pohled na českou klasiku, který odpovídá současné době moderních technologií. V letech 2015 a 2016 se díky němu povedlo zrestaurovat snímky Barona Prášil a Vynález zkázy.

„Vzhledem k množství materiálu, který jsme museli zpracovat, rozmanitým technologiím a filmařským trikům, které Karel Zeman ve filmu použil, řadím Cestu do pravěku k technologicky nejsložitějším restaurátorským projektům, které jsme dělali,“ prozradil Ivo Marák, odborník na digitální restaurování filmů a technologický ředitel studia UPP, které se dlouhodobě podílí na trikových scénách řady Hollywoodských velkofilmů.

Kmotr restaurované verze John Stevenson uvádí Karla Zemana a Raye Harryhausena jako dva své největší filmové vzory. Britský tvůrce, který stojí za The Muppet Show a režíroval animovanou komedii Kung Fu Panda, povede v pátek 5. dubna od 10:00 hodin volně přístupnou přednášku „masterclass“ v prostorách FAMU na Smetanově nábřeží. Mimo jiné prozradí fungování velkých amerických animačních studií a představí případovou studii výroby filmu Kung Fu Panda.  

Hřbitov vlaků: Na tajemném nádraží v Brně chátrají desítky lokomotiv a vagónů
Děti opuštěné kvůli tradici: V Indii stále přežívá starobylý zvyk

-bam-Nejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály

 

 

Vybíráme z placeného obsahu
Češi jako rasisti a xenofobové? Statistiky tenhle hluboce zakořeněný předsudek naprosto vyvracejí
Lynyrd Skynyrd: Králové jižanského rocku, kterým pád letadla vzal frontmana a několik přátel
Neseriózní Události Luďka Staňka: Velká diplomacie Andreje Babiše. Je premiér vtipnější než Ovčáček?
Zeman odjel z nemocnice do Lán, ve středu má vystoupit ve Sněmovně
Aukčí rekord padl: Kokoschkův obraz vyšel nového majitele na 78,5 milionů korun

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější